Kako pišu
Novosti, reč je o ceni od 0,7 odsto, najnižoj ikada plaćenoj za otkup grupe loših kredita u Srbiji. Na pitanje ovog dnevnog lista da li mu se isplatio takav posao, njihov sagovornik odgovorio je
"da nije, ne bi danas bili ovde".
"Ako portfelj loših kredita otkupite za 0,7 odsto i zatim uspete da naplatite 1,7 odsto tog iznosa od dužnika, to je dobar rezultat", objašnjava on.
Praktično, to znači da se dugovi privrede od banaka otkupljuju za sedam do 180 evra na svakih 1.000 evra lošeg kredita. A agencija koja kupi dug preduzeća kreće u naplatu, gde sve između plaćenog procenta i 100 odsto dozvoljeno, prenose Novosti.
Agencija koje posreduju u naplati u Srbiji trenutno ima tačno sedam. Bave se otkupom potraživanja, posredovanjem u naplati ili obavljaju oba posla.
Trgovina bankarskim dugovima građana u našoj zemlji nije još uvek dozvoljena, ali se pravi pravni osnov i za taj posao. Glavna briga je kako napraviti dovoljno čvrst pravni okvir kako bi se izbegle zloupotrebe, jer je poznato da su građani redovnije platiše od privrede, zbog čega ih je lakše "naterati" da plate svoj zakasneli dug.
Po podacima Udruženja banaka Srbije ukupni krediti na kraju 2016. godine iznosili su 1.908 milijardi dinara, odnosno 15,46 milijardi evra. "Učešće problematičnih kredita u ukupnim kreditima na kraju decembra 2016. godine iznosio je 17,03 odsto, što predstavlja pad u odnosu na kraj 2015. godine za četiri i po procentna poena. Problematični krediti u bankarskom sektoru Republike Srbije trenutno se nalaze na najnižem nivou u poslednje gotovo četiri godine", navodi se u Narodnoj banci Srbije.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 7
Joca
Bubi
Limanac
A šta država ima sa tim?
Jesi li se zadužio?
E pa, lepo vrati ono što si uzeo!!!
Inače si đubre ti, a ne onaj ko dolazi po svoje!!!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar