"Linija 1161111 radi 24 sata 365 dana u godini, odgovarajući na pozive dece, mladih, a ponekad i odraslih zabrinutih za decu. U 2016. godini odgovoreno je na više 100.000 poziva i obavljeno oko 3.000 savetodavnih razgovora", navodi se u saopštenju Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja.
Prema navodima Ministarstva rada koje podržava rad Nacionalne dečje linije (NADEL), na pozive odgovara 35 savetnika, a program telefonske savetodavne podrške za decu i mlade u Srbiji postoji 12 godina.
"Dečije linije postoje u više od 100 zemalja i daju mogućnost da se deca i mladi osete sigurnije, ostvarujući mogućnost da pozovu kada osete potrebu da razgovaraju, da postave pitanje, da razreše dilemu, da pitaju za savet, informaciju... ali i da prijave nasilje, da kažu ono što im je na duši i što ih ugrožava", navodi se u saopštenju.
Organizacija NADEL Srbija od 2008. godine punopravna je članica CHI Čajld helplajn interenšnel (Child helpline International) koja kao mreža dečijih linija širom sveta pomaže i podržava širenje misije o značaju zaštite dece i njihovih prava, posebno onog da se njihov glas čuje i bude uvažen.
Prema podacima CHI, više od 300 miliona dece za poslednjih 12 godina obratilo se dečijim linijama, a više od tri miliona njih prijavilo je neki oblik zlostavljanja i nasilja fizičko, emocionalno, seksualno.
Deca i mladi kontaktirali su SOS linije da potraže pomoć u vezi sa pitanjima o fizičkom zlostavljanju, maltretiranju, seksualnom i emocionalnom zlostavljanju, kao i raznih vidova zanemarivanja.
Danas, deca i mladi sve više pozivaju da prijave zlostavljanje i patnju kojima su izloženi usled digitalnog nasilja putem korišćenja društvenih mreža.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar