Kome ide najviše novca od srpskih njiva?

Visoke pozicije Srbije u svetu i Evropi, po procentualnom rastu izvoza, gde poljoprivreda ima veliki uticaj, ukazuje na dobar put naše privrede.
Samo su poljoprivreda i prehrambena industrija u 2016. godini ostvarili izvoz u vrednosti od 3,2 milijarde dolara, pišu Večernje novosti. Procenat izvoza raste, ali, pojedini stručnjaci smatraju da je to daleko od mogućnosti srpskih njiva.
 
Prema zvaničnim podacima, agrarni sektor u ukupnom robnom izvozu, učestvovao je sa nešto više od 21 odsto, a najviše prodajemo kukuruz, cigarete, maline, pšenicu i jabuke.
 
"Vrednost izvoza kukuruza prošle godine bila je 314 miliona evra, cigareta 250 miliona evra, malina 223, pšenice 120, jabuka 113, šećera 112, jestivog suncokretovog ulja 56 i sojinog sirovog ulja 46 miliona evra. Naša proizvodnja zadovoljava potrebe domaćeg tržišta, a sav višak se izvozi. U tome dominiraju žitarice. Prošle godine izvezli smo više od dva miliona tona kukuruza i blizu milion tona pšenice. Značajni smo i izvoznici brašna. Pokrivamo sva regionalna tržišta, BiH, Albaniju, Crnu Goru i Makedoniju", objašnjava Milan Ćuprić, rukovodilac grupe za ratarstvo u Ministarstvu poljoprivrede.
 
Glavni spoljnotrgovinski partner Srbije je Evropska unija, sa više od 50 odsto. Samo smo u 2016. godini na tržište EU izvezli proizvoda u vrednosti od 1,4 milijarde dolara, dok je uvoz bio 846 miliona dolara. Izvoz u zemlje CEFTA bio je oko 1,2 milijarde dolara.
 
"Suficit u izvozu poljoprivrednih proizvoda dostigao je 1,8 milijardi evra, i time je smanjen ukupan deficit na nešto više od četiri milijarde evra. U stvaranju suficita poljoprivrede najviše je doprineo upravo izvoz kukuruza, a zatim i pšenice, a i suncokreta i soje, i jestivog ulja od soje i suncokreta", objašnjava Vukosav Saković, direktor Udruženja "Žita Srbije".
 
Kako objašnjava Saković, često se postavlja pitanje zašto izvozimo kukuruz i pšenicu, a ne prerađevine, a zaboravlja se da na listi izvoza imamo najmanje 15 prerađevina od ovih žitarica.
 
"SAD, na primer, izvozi 45 miliona tona kukuruza, i niko ne postavlja pitanje zašto se izvozi toliko neprerađenog kukuruza, a čuju se i glasne zamerke, zbog našeg 'udela' od tri miliona tona u izvozu", kategoričan je Saković.
 
Ratar iz Kaća, Vojislav Malešev i jedan od većih proizvođača žitarica i uljarica, napominje kako dobri izvozni rezultati jako retko "stižu do džepova poljoprivrednika".
 
"Najveći deo profita od izvoza godinama unazad ide u džepove izvoznika. Čuje se da je zarada od izvoza mala, oko pet evra po toni, ali i pored toga imamo oko 200 izvoznika poljoprivrednih proizvoda. Da nema zarade, sigurno bi ih bilo manje", jasan je Saković.
 
Problem je i to što tržište poljoprivrednih proizvoda ne "radi" kao uobičajeno tržište, odnosno, imamo istu cenu pšenice i kukuruza u celoj zemlji. Da tržište živi, sigurno bi negde cena bila viša, ili niža.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Janko

    23.05.2017 20:52
    Maline
    Tekst je manje vise realan.
    Ono sto bi trebalo da se bavimo je koliko se zaradi od svake kulture ponaosob.
    Ja sam odavno batalio zitarice jer sam uvideo da je zarada minimalna.
    Sadim maline i lesnike a planiram da se ozbiljnije bavim i vocem.
    Ljudi ove su lenji i glupi nesto da promene. Sade kukuruz ili psenicu a onda kukaju kako tu nema zarade. Pa ako nema zarade batalite i pocnite nesto novo.
    Dve sezone sam proveo u Arilju uceci o malini. Kada sam se vratio u selo svi su mi rekli ti si lud, sta ces tamo. Ovde niko nece da se zrtvuje. Svi bi da im padne sa neba.
    Poljoprivrednik je covek koji radi i unapredjuje se a seljak je covek koji radi i od rada ima malu korist jer nije u stanju da se promeni.
  • Damir

    21.05.2017 13:16
    Odgovor je Vučićima i ortacima, kao i u svemu u ovoj državi poslednjih pet godina!
  • Pićuka

    21.05.2017 09:45
    Kakva besmislena opaska vezana za SAD. Oni verovatno i bace više kukuruza nego što mi izvezemo ali zato Coca Cola i Pepsi ostvare veći prihod od naše sve domaće industrije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

RTS podneo krivičnu prijavu zbog blokade

RTS je podneo krivičnu prijavu Prvom osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu protiv NN lica zbog blokade objekata RTS-a u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku.