Pravi se novi nastavni plan i program za učenike pripadnike nacionalnih manjina

Zbog situacije da deca pripadnika nacionalnih manjina stignu do srednje škole, a da ne znaju ni reč srpskog država je krenula u projekat izmene nastavnog plana i programa.

Podaci da deca iako imaju po dva časa srpskog u prvom, drugom i osmom razredu, odnosno po tri časa u ostalim razredima, u nemogućnosti da se sporazumevaju srpskim jezikom su pokazale da trenutni nastavni plan ne ispunjava ciljeve.

"Do sada su na isti način srpski jezik učili svi i đaci hrvatske i bošnjačke nacionalosti, kao i pirpadnici albanske ili mađarske nacionalne manjine. Sada pravimo dva programa, jedan za one koji ne govore slovenske jezike, mađarski i albanski i drugi, napredniji, za govornike slovenskih jezika. Po naprednijem prorgamu učiće i deca rumunske nacionalnosti koja su dobro integrisana u zajednicu, pa je njihovo znanje dosta veće", kaže za "Novosti" Dejana Milić Subić iz Zavoda za unapređeno obrazovanje i vaspitanje.

Ona je dodala da je nacionalno testiranje koje je rađeno pre dve godine u Bujanovcu, Preševu i Medveđi pokazalo je veoma nizak nivo poznavanja srpskog jezika kod učenika kojima on nije maternji, što ih kasnije sprečava da ostvare svoja građanska prava, da se zaposle u državnoj upravi, da popune bilo koji formular van svoje optšine, da nastave školovanje. Sagovornica Novosti kaže da se znanje srpskog jezika među manjinama koje žive u izolovanim sredinama, značajno pogoršalo od raspada SFRJ i sukoba koji su usledili.

Milić Subić je navela i da je osim nastavnog planova i programa za nepoznavanje srpskog jezika kriv je i loš nastavni kadar. Naime, srpski jezik predaju nastavnici drugih predmeta, uglavnom da bi dopunili fond časova.

Podsetimo, Srbija garantuje i omogućava pripadnicima nacionalnih manjina školovanje na svom maternjem jeziku ne samo u osnovnoj i srednjoj školi, nego i na fakultetu. Međutim, od početka devedesetih bilo je dosta problema sa ostvarivanjem ovih prava, pa tako jedan od poslednjih primera je to što pripadnici mađarske zajednice već nekoliko godina pokušavaju da od Pravnog fakulteta u Novom Sadu ostvare pravo na polaganje prijemnog na jeziku nacionalne manjine.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Недељко

    28.05.2017 08:01
    Слепци
    Ако можеш видиш мало даље у будућност онда се прилагодиш држави у којој ћеш живети, а не очекујеш да се држава прилагођава теби. Не желите да идете у своје матичне државе, а не желите ни да говорите језик државе у којој живите. Једини су Роми без државе, а сви остали, ако вам се не свиђа, ћао.
  • skolakaoboles'

    27.05.2017 19:36
    @skolakaoboles'

    "...cirilicu iz Mikijevog zabavnika i almanaha"

    Ops...
    Samo iz zabavnika. Ponela me nostalgija...
  • Mare

    27.05.2017 19:23
    @Strašno
    Strašno je što mešaš gastarbajtere u Nemačkoj i Francuskoj sa autohtonim narodima u Srbiji, neki su 1000 godina na ovim prostorima a ti bi da im ukidaš škole.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija