Mladima u Srbiji roditelji daju novac za cigarete

Mladi u Srbiji puše pola pakle dnevno, prvu cigaretu zapale između 13. i 15. godine, a novac za cigarete dobijaju od roditelja.
Pušenje ih asocira na relaksaciju i opuštanje, a mesečno na cigarete troše između dve i 10 hiljada dinara.
 
Ovo su glavni nalazi istraživanja stavova srednjoškolaca (15 - 19 godina) o pušenju koje je, povodom Svetskog dana borbe protiv duvanskog dima - 31. maja, rađeno za potrebe Fondacije "Hemofarm" i sajta www.bezduvana.rs koji okuplja zajednicu onih koji žele da se odviknu od duvana.
 
"Istraživanje pokazuje da mladi ne prepoznaju pušenje kao bolest zavisnosti, da njihovi vršnjaci smatraju pušenje uobičajenim ponašanjem i da roditelji, uglavnom, prihvataju odluku svoje dece da puše, bez pokušaja uticanja na njih", kaže direktorka Gradskog zavoda za plućne bolesti Ljiljana Timotijević, komentarišući rezultate istraživanja.
 
Najveći podsticaj za posezanje za prvom cigaretom dolazi od vršnjaka ali, posredno, i od porodice u kojoj ima pušača.
 
Većina ankeiranih navodi da su njihovi najbliži prijatelji pušači i da vršnjaci imaju presudan uticaj na njih. ("Kad bi se izdvojio neko da ne puši, dve, tri osobe, prestala bih i ja"; "U društvu su svi pušači".). Mladi najčešće puše u školi ("Više pušim radnim danima u školi jer svaki odmor iskoristim da zapalim"; "Više pušim u školi jer mogu da uzimam cigarete od drugih") i tokom izlazaka sa društvom.
 
Roditelji, posebno ako su pušači, se vrlo brzo povlače i odustaju od suprotstavljanja odluci svoje dece da počnu da puše.
 
Prema rezultatima ovog istraživanja, mladi su vrlo dobro informisani o štetnim posledicama pušenja i kao takve su prepoznate kašalj, glavobolja, smanjenje kondicije, žuti zubi, nokti i koža, ubrzavanje starenja, rak pluća, jezika, grla. Ipak, samo pušenje ne vide kao bolest zavisnosti i ističu da nemaju ni želju ni potrebu da ostave pušenje.
 
Kao glavnu poteškoću prilikom ostavljanja cigareta mladi navode okruženje (vršnjake i članove porodice) koje uglavnom čine pušači. Asocijacija na ostavljanje cigareta su im: tablete, flasteri, elektronske cigarete, savetovališta, knjige.
 
Većina ispitanika, ipak, smatra da je mesec dana realan period za odvikavanje od duvana.
 
Broj pušača u Srbiji, pa tako ni pušača među mladima do 19 godina, nije precizno utvrđen jer mi nemamo registre za evidentiranje aktivnih pušača. Globalno istraživanje koje je pre tri godine sproveo Institut za javno zdravlje "Milan Jovanović Batut" utvrdilo je da je od 10 učenika starijih razreda osnovne škole jedan - pušač.
 
Istraživanje "Stavovi srednjoškolaca o pušenju i cigaretama" rađeno je u Beogradu, Novom Sadu i u Nišu, metodom fokus grupa u kojima su učestvovali srednjoškolci koji su pušači. Celokupno istraživanje, kao i korisne savete lekara i iskustva višegodišnjih apstinenata od pušenja, možete naći na sajtu www.bezduvana.rs
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • odvratno

    31.05.2017 10:52
    Sasvim je jasno da pusaci osim sto ugrozavaju sebe, na sta imaju svako pravo, ugrozavaju okolinu pasivnim pusenjem, i najgore od svega sto govori koliko su sebicni kao i svi zavisnici, unistavaju svoju rodjenu decu prvo pasivnim pusenjem, onda davanjem primera i stvaranjem buducih zavisnika od dece. Od njih treba citav svet spasavati, najstrozijom zabranom na svakom mogucem javnom mestu.
  • Sosa

    31.05.2017 08:46
    pravi naslov: Mladima u Srbiji roditelji daju novac, a oni ga troše na cigarete.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija