Sudovi duguju veštacima pola miliona evra, među najvećim dužnicima novosadski sud

Sudovi u Srbiji dužni su veštacima čak pola miliona evra.
I ne samo da im duguju novac, nego stručnjaci različitih profila koje sud angažuje za iznošenje stručnog mišljenja u parničnim i krivičnim postupcima, na isplatu dugovanja čekaju mesecima, pa i godinama, piše današnja "Politika".
 
Samo na ime troškova i nagrada iz ove godine, prema podacima Visokog saveta sudstva, veštacima se duguje 18.738.574,98 dinara ili gotovo 150.000 evra, dok dug iz prethodnih godina iznosi 43.446.497,98 dinara (347.571 evro). Najveći dužnici su sudovi u Kragujevcu, Beogradu i Novom Sadu. 
 
"Razlog ovolikih dugovanja je, pored nedostatka novca, i što sudovi, advokati i veštaci, u većoj meri, svoja potraživanja od sudova naplaćuju putem prinudnog izvršenja, što znatno uvećava osnovni dug. U ovakvim slučajevima, osim osnovnog duga prema veštacima, sa računa sudova isplaćuje se trošak izvršnog postupka i izvršitelja, kamata, tarifa Narodne banke Srbije za izvršenje prinudne naplate... Zato se novac koji je obezbeđen za ove namene troši u većoj meri nego kada bi se pomenutim poveriocima potraživanja plaćala redovnim putem", navode za beogradski list u Visokom savetu sudstva.
 
U najvišem sudskom telu kažu da bi problem oko dugovanja mogao da bude prevaziđen kada bi se u Zakon o rokovima izmirenja novčanih obaveza u komercijalnim transakcijama unela odredba da za sve ugovorene uplate i isplate između javnog sektora i bilo kog subjekta rok za izmirenje novčanih obaveza ne može da bude duži od 60 dana. Ovakva odredba, napominju u VSS, imala bi pozitivan efekat ne samo na sudove, već i za sve korisnike javnih sredstava.
 
Predsednik Sindikata sudskih veštaka Srbije Nikola Dragović ne spori tvrdnju Visokog saveta sudstva da veliki broj veštaka svoja potraživanja naplaćuje putem prinudnog izvršenja, ali kaže da su na to primorani.
 
"Veliki broj veštaka je u poslednje vreme otvorio svoje firme, čiji je jedini prihod onaj od veštačenja koje naloži sud. Veštaci imaju i druge, materijalne troškove: štampanje nalaza, izlazak na sud, narezivanje ce-dea, izrada fotografija... Dešava se i da veštak iz Beograd za mesec dana, na poziv suda, recimo dva puta ode za Suboticu, Niš, Šabac i da ima putne troškove koji su i po nekoliko desetina hiljada. Ti troškovi, veštacima se uplaćuju istovremeno sa nagradama. Zamislite da čovek na isplatu naknada troškova i nagrada čeka mesecima, pa čak i godinama. S obzirom na to da se troškovi ne isplaćuju na vreme, dugovanja se konstantno uvećavaju", navodi Dragović za Politiku
 
Ono što posebno čudi, prema rečima predsednika sindikata, jeste da se veštacima ne isplaćuje ni depozit, to jest novac koji je stranka u parničnom postupku dužna da uplati na ime veštačenja.
 
"Taj novac koji, prema saznanjima koje imam, ne bi smeo da se 'dira' odnosno da bude korišćen za druge namene. Dešava se da troškovi veštaka i vrednost veštačenja (nagrade) budu iste kao i depozit koji je uplatila stranka. Čak ni u tim slučajevima, veštacima se ne isplaćuje novac", kaže Dragović. On priznaje da su u poslednjih nekoliko godina dugovnja prema sudskim veštacima, ipak, znatno umanjena. Pre tri-četiri godine, prema njegovim rečima, dug prema sudskim veštacima prelazio je 50 miliona evra.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Njima vreme drukčije

    31.05.2017 09:39
    teče
    Sudovi duguju i advokatima i svima ostalima.Imaju poseban račun za plate, koji ne podleže blokadi, i poseban računa za sve ostale, koji mogu da crknu,jer plata ne kasni nikada i ne zavisi od rada i učinka sudija. I uvek im je mala, jer oni vide samo 80.000 neto koje primaju, a ne misle da je to 130.000 bruto,a s obzirom da ne rade 12 meseci kao advokati i veštaci, nego 10.5 jer imaju 6 nedelja plaćenog odmora,još i više.Imaju još i zapisničarku, koja košta 40.000 bruto, kao i putne troškove, grejanje, hlađenje i kancelarijski materijal gratis.Sudije koje su imale sreću da ih reformom prebace iz nekog drugog mesta za Novi Sad imaju i Škodu i šofera.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a

Privredni apelacioni sud potvrdio je prvostepenu odluku i odbio tužbu koju je izdavač Kurira podneo protiv KRIK-a optužujući ih da su nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled tog tabloida.