Svoj sud o broju vernika i religioznosti našeg naroda ovako iznosi starešina jednog od prigradskih hramova Srpske pravoslavne crkve u Beogradu. Bez okolišanja kaže da njegovi parohijani retko dolaze na bogosluženja, malo njih se pričešćuje, a u odnosu na ukupan broj stanovnika crkvene opštine samo malobrojni sveštenika primaju u kuću.
Slična slika može se videti u gotovo svim krajevima Srbije, s tim što je u pojedinim delovima zemlje situacija još gora. I to ne bi bilo nikakvo čudo da retka istraživanja o religioznosti stanovnika Srbije ne iscrtavaju potpuno drugačiju sliku - izuzetno visok procenat vernika.
Poslednje podatke o broju verujućih ljudi objavila je asocijacija Vin-Galup internešnel. Ovo istraživanje je pokazalo da se u Srbiji 75 odsto građana izjašnjava kao religiozno, a da u postojanje Boga veruje nešto više njih - 79 odsto.
Podaci dobijeni popisom stanovništva 2011. godine pokazuju još veću brojnost vernika među građanima Srbije. Prema rezultatima ankete koju su popunili skoro svi žitelji Republike, religioznih je čak 94 odsto. Najbrojniji među njima su pravoslavni hrišćani kojih je 6,4 miliona, što čini 85 odsto ukupnog stanovništva. Ovoliki broj vernika, makar na papiru, Srbiju svrstava u sam vrh evropskih država po religioznosti.
Ovi brojevi na prvi pogled govore da su građani Srbije izuzetno posvećeni svojoj veri, da žive po njenim načelima, redovno odlaze na bogosluženja, učestvuju u obredima i čitaju versku literaturu. Međutim, da li je baš tako?
"
Naravno da nije. Religioznost kod našeg naroda većinom se ispoljava deklarativno i njome se izražava načelna pripadnost hrišćanskoj duhovnoj sferi. Ona je i izraz poštovanja tradicije, običaja, duha predaka i etničkog korpusa", kaže za
"Novosti" sociolog Teodor Simeunović. "
Otud se kod nas vernikom oseća svako ko obeležava krsnu slavu, iako je u ovom činu religija u drugom planu. Ona je, pak, alibi za "upis" među vernike, hrišćane i pravoslavce."
U ovakvom određenju religioznosti, kako napominje sagovornik beogradskog lista, Bog i versko učenje dolaze kao nešto što se podrazumeva i što se uopšteno prihvata, iako se malo ili nimalo poznaje.
"Sveštenici najbolje znaju koliko vernika uopšte zna ceo "Očenaš". Pevanje na liturgiji i "odgovaranje" svešteniku privilegija je samo malobrojnih posvećenika koje najčešće nazivamo "pravim vernicima" ili pobožnim ljudima", navodi Simeunović.
Veliko je pitanje da li je uopšte moguće doći do broja istinskih vernika.
Za teologa i veroučitelja Milića Stojševa istinskim hrišćanskim vernikom može da se smatra samo onaj ko živi prema jevanđelju.
"Vernik je svako ko oseća Boga i istinski se pridržava načela vere. Pod tim obično smatramo Sveto pismo i skup učenja koje čine okosnicu hrišćanstva. Pripadnost crkvi se podrazumeva jer je reč o zajednici, koja je jedan od temelja hrišćanske vere. Imajući u vidu sve ovo, kao dan je jasno da je broj takvih vernika znatno manji nego što se u javnosti navodi. Koliko god da ih je, međutim, oni su so ove zemlje", objašnjava Stojšev.
Sagovornici "Novosti" napominju da Srbi važe kao verujući, ali ne i kao crkveni narod. Pojam vere u Srbiji često se pogrešno izjednačava sa pripadnošću naciji. Pogrešno je, ali i opasno načelo prema kome Srbin obavezno mora biti i (pravoslavni) vernik.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 12
Sava
stanovništva nikada me nijko od popisivača nije pitao koje sam veroispovesti. Slede logiku da je pravoslavac svako ko je Srbin. Prazne crkve i u danima velikih crkvenih praznika najbolje svedoče o broju vernika.
dule
AlexNs
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar