Lekovi u Srbiji među najskupljim u regionu

Procedura za nabavku lekova u Srbiji je takva da se izbegava postojanje konkurencije ponuđača, što za posledicu ima visoke cene, te su lekovi među najskupljim.

Tender za lekove se u Srbiji raspisuje po nazivu brenda u kom je često i naziv kompanije koja ga proizvodi, čime se eliminiše konkurencija. 

Ekonomista Dragovan Milićević ističe da su na prošlogodišnjem tenderu ponuđači davali samo dva do pet odsto niže cene od maksimalnih, poništavajući smisao javnog tendera - da se dođe do najniže cene. On ističe da bi prelazak na izbor lekova po generičkom nazivu naterao proizvođače da značajno spuste cene i prema njegovoj računici, držva bi mogla da uštedi do 60 miliona evra na ceni lekova.

I Svetska banka, koja je bila nosilac projekta uvođenja centralizovane nabavke lekova 2013. godine, u svojim izveštajima navodi da je na redu uvođenje nabavke lekova po internacionalnom nezaštićenom imenu. RFZO je već započeo sa ovakvom nabavkom bolničkih lekova sa B liste i u prvoj godini je ostvarena ušteda od 32 miliona evra, a prosečna cena leka spuštena je za 27 odsto.

I tada je postojao, a i sada postoji otpor farmaceutske industrije, što nije ni čudno, s obzirom na to da bi ova industrija mogla da ostane bez desetine miliona evra koji bi ostali u državnoj kasi.

Direktor Udruženja proizvođača inovativnih lekova INOVIA Bojna Trkulja, upozorava da oslanjanje na samo jednog proizvođača uvek sa sobom nosi rizik od poremećaja tržišta usled neplaniranih poremećaja proizvodnje, koji se povremeno dešavaju skoro svim proizvođačima.

"Uvođenjem INN tendera može se očekivati ostvarivanje uštede u prvoj godini. Međutim, već naredne godine po pravilu dolazi do smanjenja broja lekova koji konkurišu u okviru jednog INN-a, jer proizvođači čiji lekovi ne budu izabrani na tenderu obično ne obnavljaju dozvolu za stavljanje leka u promet i povlače isti sa tržišta. Usled smanjenja konkurencije u narednim godinama dolazi do postepenog povećanja cene leka pa dugoročni finansijski efekat izostaje uz ozbiljan rizik po snabdevenost tržišta", objašnjava Trkulja, dodajući da bi bilo potrebno i promeniti nekoliko zakona i propisa da bi se mopao promeniti sistem nabavki lekova.

Prema njegovim rečima, postavlja se i pitanje da li bi izbor najjeftinijeg leka uticao na lečenje pacijenata, pogotovo kod hroničnih oboljenja pošto bi morali da pređu na lek proizvođača koji je izabran na tenderu.

Lekovi u Srbiji među najskupljim

Prema uporednoj analizi koju je izveo Milićević, cene lekova značajno su više u Srbiji nego u Crnoj Gori, koja ima ovakav sistem ili u Makedoniji.

"Kod nas bi trebalo uvesti sistem kao u Mađarskoj, gde se na tri meseca raspisuje tender elektronskim putem. Ponuđači dostavljaju šifrovane ponude koje su zatvorene do otvaranja tendera, a nakon otvaranja, sistem automatski bira najbolju ponudu. Ovo je mnogo bolje nego tender jednom godišnje pošto oni koji us izgubili mogu ubrzo ponovo da konkurišu", objašnjava Milićević.

Inače tržište lekova u Srbiji je bilo teško blizu 650 miliona evra u 2016. godini.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • a sta

    06.06.2017 17:54
    nije najskuplje
    U zemlji Srbiji ne samo u regionu vec i u Evropi ako i ona nije region
  • dr Petrovic

    06.06.2017 09:54
    Najmanje plate:
    Najskuplji lekovi
    gorivo
    hrana
    ...
    najgori političari.

    Summa summarum: narod se ne brani jer je narod rula, glup je narod, neki narod poljoprivrednog tipa : Radovan III

  • Bosanac

    06.06.2017 09:54
    Dođite u Bosnu, pa ćete vidjeti gdje su najskuplji lijekovi u regionu.
    Cijene u Srbiji x 2+

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija