Pomoćnik ministra energetike Miloš Banjac je rekao da Srbija koristi oko milion tona iz hidropotencijala i milion tona ekvivalentne nafte iz biomase, koju nažalost koristi uglavnom na klasičan način, kao drvo za grejanje.
Banjac je kazao bi Srbija uskoro trebalo da zaključi novi kredit sa Nemačkom razvojnom bankom (KFW) vredan 20 miliona evra i da dobije još pet miliona bespovratnih sredstava za prelazak toplana na biomasu u 10 opština, kao i da se prvi tenderi očekuju već tokom ove godine.
Nama je potrebno što više obnovljivih izvora energije, naveo je Banjac. Kako kaže, to je od strateškog značaja pošto se smanjuje uvozna zavisnost, koriste se domaći resursi, vrši se divirezifikacija energije, smanjuje se emisija gasova, deponije pepela i jalovištam, kao i potrošnja klasičnih - fosilnih goriva.
Banjac je naglasio da je jasno da će u skoroj budućnosti obnovljivi izvori energije pobediti u ovoj trci i biti domanantan izvor energije.
Pomoćnik ministra je istakao da je opredeljenje Srbije da dostigne do 2020. udeo od 27 odsto korišćenja obnovljivih izvora energije u ukupnoj potrošnji. On je rekao da je sa UNDP-om relizovan projekat izgradnje šest biogasnih postrojenja od čega su četiri već izgrađena, a dva će biti završena tokom ove godine.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Мунгос
Све си написао, а ништа ниси рекао. То ми је највише криво, зато што по поздраву видим да си личност старог кова и то се не уклапа у ово што си рекао.
Ово је тема коју и будала може да коментарише, а нарочито паметна будала као ја, али ви сте упорни, па вређате интелигенцију чак и будала. И будалу и препаметног у овом случају не интересују „компетитивне фотонапонске“ ћелије, будалу интересује само да ли је тачна глупост да је јефтино оно што је скупље. Рат је мир, слобода је ропство, незнање је моћ.
Колега, прво мораш да се декларишеш у вези овога што сам рекао о коришћењу угља, не о фотоћелијама, то би ми разјаснило за који тим играш, па би могли онда да се сити наразговарамо.
NN
Obnovljivi izvori, moj Mugose, se propagiraju zbog planete, tj, klimatskih promena na planetarnom nivou. U korist zajednicke nam planete, ne u korist nacionalnih, srpskih interesa.
Solarne fotonaponske celije su postale kompetitivne sa drugim tradicionalnim izvorima. Ima jako puno kriterijuma po kojima se odlucuje koji izvori energije se koriste.
Preporucujem, procitaj, za pocetak, jednu knjigu na tu temu. I verovatno ces razmisliti da li ces pisati na tu temu opet. Imas I smer na FTN Obnovljivi izvori energije.
Ljudi zavrse fakultet I rade godinama na tome pre nego sto pocnu da savetuju narodne mase o energetskoj politici nacije.
Drugarski poz
Мунгос
Господо Срби, трошите ви ову необновљиву енергију коју имате, не радите у корист своје штете. Када потрошите овај јефтин необновљив угаљ, онда се организујте па почните да производите „обновљиву“ енергију од био-масе, гас од свињских го*ана, ветра, сунца. Ако у међувремену соларна енергија постане усавршена и јефтина, лепо пређите на њу, не треба нека Европска Унија да вам да налог или одобрење. Можете и као Бугари што су одбили Јужни Поток, али бар да будете чланови овог чопора званог ЕУ, да знате да се жртвујете у корист чопора па да вам буде мирна савест.
Плаћамо странцима да изграде фабрику каблова а међу најбољима смо у Европи за такве послове. Санирамо губитке које прави савршена „обновљива“ енергија, а само да замахнемо руком ево га угаљ.
Само нас Сорошев универзитет из Будимпеште учи да је јефтино оно што је скупље. Угаљ ћемо да чувамо. За некога. Држава ово ради не што је глупа, него што је покварена и корумпирана.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar