Uništili jednu srpsku fabriku, Srbija im prodala i drugu

Fabrika plastificiranog lima i izolacionih sendvič-panela "Interlemind" prodata je za 525 miliona dinara, što je skoro upola manje od procenjene vrednosti.
Jedini punuđač na licitaciji ovog leskovačkog preduzeća u stečaju bila je rumunska kompanija "Plast sistem", a radnici tvrde da je ceo postupak prošao uz mnogo neregularnosti.
 
"Interlemind" je kupila kompanija koja je pre četiri godine postala vlasnik leskovačke "Livnice" od koje su ostale samo prazne prostorije, pa zaposleni strahuju da slična sudbina čeka i njihovu firmu, pišu Večernje novosti. 
 
"Ovo je sramota. Fabrika je prodata ispod cene. U julu 2012. godine, samo dve hale sa upravnom zgradom su procenjene na skoro šest miliona evra, a sada je cela firma otišla za manje od tog iznosa. Oglas je raspisan za vikend, odnosno na neradne dane, kada poverioci nisu imali mogućnost da podnesu prigovor nadležnim ustanovama. Pribeglo se brzoj organizaciji licitacije da niko ne bi mogao da reaguje, a sve primedbe poverilaca, među kojima i radnika, nisu uvažene", kaže za "Novosti" predsednik sindikata i zastupnik zaposlenih Saša Milenković. 
 
Za imovinu "Interleminda", osim novih vlasnika, bila je zainteresovana još samo grčka kompanija "Domolom", ali se njeni predstavnici nisu pojavili na licitaciji, pa su Rumuni prihvatili prvu ponuđenu cenu. 
 
Stečaj je u "Interlemindu" uveden pre dve godine, nakon što je tadašnji vlasnik iz Bugarske napustio preduzeće, a radnike ostavio bez višemesečnih zarada. Oni su godinama pokušavali da upozore nadležne na probleme u poslovanju, uz optužbe i tvrdnje da su žrtve zloupotreba bivšeg vlasnika i nezainteresovanosti države da zaštiti imovinu firme. 
 
"Ovom prodajom se pokrivaju sve pljačke, a to je očigledno bio i cilj. Da se sve zataška i da za propast našeg preduzeća niko ne bude odgovoran", zaključuje Milenković.  On tvrdi da se potraživanja radnika moraju oduzeti od kupoprodajne cene, ali strahuje da je i to pod znakom pitanja.
 
Radnici "Interleminda" su godinama povremeno protestovali u firmi i šetnjama gradom pokušali da izazovu reakciju države. To su činili uporno i kada je firma uvedena u stečaj, okupljanjem ispred leskovačkog Privrednog suda. Nisu bili zadovoljni kako se vodi stečajni postupak. Sada su prvi put priznali da su poraženi i razočarani.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • stvarno ste gamad

    10.06.2017 12:02
    nije A V radio privatizacije
    Vec bivsa vlast i zato NS v.....o nemoj samo lupati ima puno toga zbog cega AV I OVU VLAST TREBA KRIVITI ALI ISTINITO A NE SAMO PLJUVATI RADI PLJUVACINE
  • Inspektor Višekruna

    10.06.2017 09:08
    Kupiće i treću
    Niko nam nije kriv što smo korumpirane budale!
  • B iza nogu

    10.06.2017 08:33
    da nam udare sankcije ne bismo imali ni sapuna ni deterdzenta da se operemo. zvaci da moramo da kleci o i dudlamo im stagod nam radili.
    inudstriujska zona je šikara uskoro će biti divljih zveri i zmija izdaleka.
    pogledajte samo red voznnje GSP za ind zonu pa će vam sve biti jasno. Skoro da ga nema.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija