Najviše žena koje su imale abortus je u životnoj dobi od 25 do 34 godine. Prema rečima stručnjaka, žene trudnoću najčešće prekidaju posle prvog ili drugog deteta jer žele da se vrate na posao i grade karijeru.
Zvanična statistika kaže jedno, a nezvanična drugo – ali pravih podataka o broju abortusa u Srbiji nema. Mnogi stručnjaci tvrde da godišnje bude između 50.000 i 150.000 prekida trudnoće, jer privatne ustanove nemaju obavezu da prijavljuju tu intervenciju državi, a upravo se kod privatnika uradi najviše tih intervencija.
"Kaže se da na svaku rođenu bebu, dolazi tri pobačaja. To su alarmantne vesti, nemamo prave podatke o tome, ali svi znamo da je taj broj veliki. Znamo da je u Srbiji najveći broj prekinutih maloletničkih trudnoća, imamo i najveći broj porođenih maloletnica, to je sve jedna loša statistika, a znamo i da se kontracepcija vrlo malo i retko koristi", objašnjava ginekolog prof. dr Mima Fazlagić.
Upozoravaju da oralnu kontracepciju u Srbiji koristi tek devet odsto žena, a u Evropi je taj procenat iznad 50 odsto. Retko se koristi i kondom pa je i broj obolelih od polno prenosivih bolesti, i HPV infekcije u porastu. Na sve to još alarmantniji podatak – za žene koje su u braku abortus nije ozbiljan hirurški zahvat već sredstvo za kontrolu rađanja.
"Imamo primer da žena ima jedno dete, i 10, 15 prekida trudnoće posle toga što je zaista žalosno. Sigurno je da je jedan od razloga i savremeni, brz način života, materijalno stanje. Moramo da znamo i da ne postoji savršeno kontraceptivno sredstvo", ističe direktor Klinike za ginekologiju i akušerstvo KCS prof. dr Aleksandar Stefanović.
Dr Fazlagić kaže da posledice abortusa mogu biti teške i za žene koje su rađale i za one koje nisu rađale – krvarenje, infekcije, pojava prilastica, pojava steriliteta, hronični hormonski poremećaji.
Doc. dr Snežana Rakić, direktorka Klinike "Narodni front", ukazuje da se na abortus lakše odlučuju žene koje su rađale. "Podsetiću vas da je prosek rađanja u Srbiji 1,64 dece po paru, manje od dvoje dece u proseku. Ranije je bilo više od dva", napominje dr Rakić.
Savetovališta za kontracepciju i odeljenja za planiranje porodice postoje na mnogim klinikama i u domovima zdravlja, ali zainteresovanih za te programe i njihove sadržaje nema.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 14
@milica
milica
Samo cu kratko odgovoriti:egzistencija.A,ostale zene ce upotpuniti odgovor.
Abortus deluje na svaku zenu veoma traumaticno,mislite li da zele da idu i da se čereče?Pritom jos i izgube ono sto im je najvrednije.
A,u celoj toj prici osvrnite se i na oceve.Sta mislite da muskarci ne zele decu?I kod njih postoji ta prirodna potreba da se ostvare u ulozi roditelja.
Kada se sve to sabere,oduzme...Dodjemo do sredine koja kaze da su mladi veoma nesrecni zbog toga sto ne mogu da zasnuju porodicu i stvore uslove da ista opstane.
Mislite da je nemar i los sex u pitanju?Strasno,kada ljudi nemaju novca ni za najobicniji prezervativ.A,gde su samo pelene? Kasnije skola i sve sto treba za dete. Ima tu jos svega...
kolektivno
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar