Prema tim podacima, naše mogućnosti iznose 45 odsto od uobičajenog u Evropskoj uniji. Isto istraživanje pokazuje da po materijalnom dobrostanju za nama zaostaju još samo Bosna i Hercegovina, Makedonija i Albanija.
U Bugarskoj kupovna moć iznosi 53 odsto od evropskog proseka, u Hrvatskoj 59 odsto, u Rumuniji 63 i Sloveniji 75 odsto od evropskog proseka. Za razliku od toga kupovna moć domaćinstava u Luksemburgu je 32 odsto viša od evropskog proseka, u Nemačkoj 22 odsto, a u Austriji 18 odsto, pokazuju podaci Eurostata.
"Kakav nam je standard najbolje se vidi iz činjenice da nam je potrebna jedna i po prosečna zarada da bi se podmirila prosečna potrošačka korpa", kaže za "Novosti" ekonomista Saša Đogović.
Kvalitet života se vidi i iz toga da na egzistencijalne potrebe, hranu, struju, grejanje, izdvajamo više od polovine prosečnih primanja tročlane porodice. Još je alarmantniji podatak je, prema njegovim rečima, da više trošimo na alkohol i duvan, oko 4,5 odsto, nego na obrazovanje (oko jedan odsto).
Komentari 17
Tomy
Kao penzioner (uživalac tuđe nege i pomoći) za prvo dete rođeno 1985 god. dobijao sam dečiji dodatak punih 18 god., Dok za drugo dete rođeno 1999 god. ni sekundu...Kako to !??
Oki
Homer
Važno je da vam smetaju ulične demonstracije protiv vlasti. KRDOOOOOO!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar