Kako piše
"Kurir", svaka stambena zajednica, kao pravno lice, trebalo bi da nabavi novi pečat, čija izrada košta 2.000 dinara. Po popisu stanovništva u Srbiji postoji 200.000 zgrada sa pet ili više stanova.
Brojka od 400 miliona će verovatno biti veća s obzirom na to da u mnogim zgrada sa više od 100 stanova ima i po nekoliko ulaza, koji će morati da imaju zasebne uprave.
Pored ovog nameta, plaćaće se i taksa, čiju će visinu određivati lokalne samouprave. Visina takse će zavisiti od životnog standarda građana. Predsednik Udruženog pokreta slobodnih stanara i vlasnika privatnih Saša Kostić kaže za "Kurir" da do kraja godine sve lokalne samouprave moraju da postave registratore i donesu odluku o visinu takse.
"Upravnici će prilikom registracije dobiti rešenje sa PIB i matičnim brojem stambene zajednice, s kojim će otvoriti račun u banci i nabaviti novi pečat. Pošto se skupština stanara menja u stambenu zajednicu, svi pečati moraju da budu zamenjeni", ukazuje on.
Međutim, u Ministarstvu građevine kažu da će vlasnici stanova morati da plate samo taksu, dok pečati nisu obavezni.
"Prema informacijama iz lokalnih samouprava, taksa za registraciju stambenih zajednica iznosi oko 600 dinara. Stambena zajednica tekući račun otvara u banci koju sama odabere. Otvaranje računa se ne naplaćuje, a zakon ne propisuje obavezu posedovanja pečata", objašnjavaju u ministarstvu.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Sima Kosmos
Osmi sekretar SKOJa
nsss
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar