"Politika" piše da se poslednjih dana nekoliko građana žalili na velike gužve, ali i na neujednačen način poslovanja javnih beležnika.
U nekim kancelarijama nije bilo moguće platiti gotovinom, nedostajali su formulari, a neki od beležnika radili su po skraćenom radnom vremenu i pored nesnosnih gužvi.
"Rečeno mi je da ne primaju gotovinu, što nije slučaj kod drugih notara. Na vratima je bilo istaknuto da je kancelarija otvorena do 17 sati, ali ne i da klijente primaju samo do 16.15, što je nedopustivo. Nisu istaknute cene usluga, smernice o overi dokumenata kao ni to da nezaposleni ne plaćaju uslugu notara. Hteo sam da overim potvrdu o odlasku deteta u inostranstvo bez pratnje roditelja. Rekli su mi da nemaju taj formular i da moram da ga kupim u 'Službenim glasniku' ili knjižari. Zar je toliko teško i skupo pribaviti obične formulare", pita se ovaj Beograđanin.
Miodrag Đukanović, predsednik Komore javnih beležnika, objašnjava da je poslednjih dana bio veliki pritisak na kancelarije zbog upisa đaka i studenata u škole, ali da zakazivanje termina za overu dokumenata nije dozvoljeno. Ističe da ako postoje propusti građani bi trebalo da ih prijave i da će u tom slučaju komora reagovati i pokrenuti postupak.
"Sve kancelarije su fiskalizovane i morale bi da primaju gotovinu. Imamo apsolutno iste cenovnike na nivou cele Srbije i mnogi cenu usluga vidno ističu iako to nije obaveza. Što se tiče formulara, naša obaveza nije da ih izdajemo građanima. U suštini, notari overavaju potpise. Mnogi formulari se mogu preuzeti sa interneta i dobar deo notara ih štampa za klijente", kaže Đukanović za "Politiku".
Pre četiri meseca u gradovima i opštinama u Srbiji, u kojima su izabrani javni beležnici, poslovi overe dokumenata prešli su isključivo u njihovu nadležnost. U Srbiji trenutno postoji 165 kancelarija notara, iako bi bilo optimalno da ih ima najmanje još toliko.
U nekim gradovima poput Aranđelovca, Bajine Bašte, Gornjeg Milanovca, Zaječara, Inđije, Kikinde, posao overe preuzeo je po jedan notar. U trećem gradu po broju stanovnika u Srbiji – Nišu, u kome živi više od 260.000 ljudi, ima svega četiri notara. Građani se žale da je to mali broj i da često ne mogu da završe posao za kratko vreme. Stiče se utisak da su opštine i sudovi radili efikasnije.
"Na ovim poslovima sada radi oko 500 zaposlenih javnih beležnika, pomoćnika, saradnika i pripravnika. To je veći broj od broja onih koji su ranije bili angažovani u sudovima. Naše ali i iskustvo klijenata pokazuje da se brže završavaju overe dokumenata", uverava Đukanović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 6
Ha ha
Kad osete moć...
Takođe, da bi se građani kraće zadržavali kod njih, mogu da najme radnika da bičuje sve vreme građane, preko leđa, dok im se obavlja usluga.
kaya
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar