Sporazum o bezbednosti novinara pola godine bez rezultata

Stručnjak za medijsko pravo, novosadski advokat Veljko Milić izjavio je da ga čudi neefikasnost nadležnih organa gonjenja u slučajevima pretnji i uvreda koje se upućuju novinarima preko društvenih mreža.
"Za pojedine osobe koje prete novinarima čak nije ni tajna, oni ne kriju ni svoje ime i prezime, rade to vrlo javno. Apsolutno, po meni, ne postoji nikakva prepreka da tužilaštvo i policija nešto preduzmu", rekao je Milić, predstavnik Nezavisnog društva novinara Vojvodine u Radnoj grupi, formiranoj na osnovu Sporazuma o bezbednosti novinara izmedju policije, tužilaštva i novinarskih udruženja i medijskih asocijacija.
 
Milić je za Vojvodjanski istraživačko-analitički centar (VOICE) rekao da bi brza reakcija tužilaštva i policije u tim slučajevima trebalo da preventivno deluje i utiče na sve potencijalne učinioce.
 
VOICE je naveo da Sporazum o bezbednosti novinara, koji je potpisan krajem prošle godine, još ne daje rezultate u praksi, a napadi na novinare u Srbiji postali su takoreći svakodnevica.
 
Ove godine, po podacima Nezavisnog udruženja novinara Srbije (NUNS), prijavljeno je ukupno 47 napada na novinare, od čega četiri fizička, 29 pritisaka i 14 verbalnih pretnji.
 
U dva slučaja je utvrđeno da nema krivičnog dela, dok su ostali postupci u toku, u različitim fazama, rekla je za VOICE Marija Vukasović iz NUNS-a.
 
Po podacima NUNS, 2016. godine zabeleženo je 69 fizičkih i verbalnih napada, pretnji i pritisaka, a Marija Vukasović je kazala da je očigledno da se prošlogodišnji trend nastavlja, s tim što se smanjuje broj fizičkih napada, a raste broj verbalnih napada i pretnji.

Ceo tekst o "sezoni lova na novinare" možete da pročitate OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn