- Kontrola izveštaja podrazumeva proveru podataka koji su navedeni u izveštajima političkih subjekata u odnosu na relevantne podatke koje je Agencija prikupila od drugih pravnih i fizičkih lica, ali i tokom monitoringa izborne kampanje, koji je sama radila. Ukoliko utvrdimo da postoji protivpravno ponašanje političkih subjekata, pokrenućemo odgovarajuće postupke u skladu sa zakonom i našim nadležnostima - rekli su u Agenciji, dodajući da uporedo sa ovom kontrolom obavljaju i kontrolu godišnjih finansijskih izveštaja političkih subjekata , što je "zahtevan i vrlo kompleksan proces", zbog čega je "potrebno vreme".
Agencija je na ovaj način odgovorila na pitanje da li je kontrolisala troškove kampanje bilo kog političkog subjekta na ovogodišnjim predsedničkim izborima i eventualno preduzela mere iz njene nadležnosti zbog nepravilnosti. Ona, međutim, nije konkretno odgovorila na pitanja da li kontroliše pravilnost prikupljanja i uplata "priloga fizičkih lica" koalicije oko SNS-a, koja je bila predlagač Aleksandra Vučića, kao i Grupe građana "Moramo bolje", koja je predložila Vuka Jeremića, u čiju zakonitost je u delu javnosti izražena sumnja.
Vučić je, naime, na predsedničkim izborima inkasirao 274.571.500 dinara od priloga građana, kojih je bilo više od 7.000, i koji su linearno uplaćivali po 40.000 dinara, navedeno je u izveštaju kioalicije oko SNS-a dostavljenom Agenciji. Pojedini mediji su izveštavali da je među donatorima bilo nezaposlenih građana i "socijalnih slučajeva", koji su uplaćivali novac koji im je navodno predhodno davala SNS, najčešće u kešu. Neki od građana ili članova njihovih porodica su navodili da im je za to obećavana protivusluga, među kojima i zaposlenje.
Jeremić je, prema podnetom izveštaju, od priloga više od 400 građana obezbedio 223.913.264,12 dinara. Iznos pojedinačnih priloga bio je najveći u kampanji- od 6.000 do čak 920.000 dinara. Listu donatora predvodio je Zdravko Ponoš, ex načelnik Generalštaba Vojske Srbije i šef kabineta Vuka Jeremića dok je bio predsedavajući Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, koji je donirao 795.000 dinara. Sam Jeremić je sebi uplatio 700.000 dinara. Pojedini tabloidi iznosili su sumnje da su na listi donatora i bliski rođaci Jeremića i njegove supruge, a da je zapravo reč o navodno "upumpanim donacijama iz inostranstva koje su samo raspoređene na pouzdane ljude".
Prema Zakonu o finansiranju političkih aktivnosti, fizička lica mogu uplaćivati priloge političkim subjektima isljučivo sa svog tekućeg računa, a zabranjeno je "davanje priloga preko trećeg lica", kao i "vršenje bilo kakvog pritiska" ili "davanja obećanja o bilo kakvoj privilegiji ili ličnoj koristi" zbog donacije. Građani na godišnjem novou mogu donirati jednom političkom subjektu najviše 20 prosečnih mesečnih zarada u Srbiji "prema podacima organa nadležnog za poslove statistike za prethodnu godinu".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 11
Joka
Puna ih banka pred svake izbore
Rusofil_IQ0
I pozicija i opozicija ti je danas 95% bivsa DB, UDBA, BIA, etc, ruski placenici, itd! ameri iskreno ne veruje da ovde ista lobiraju digli su ruke jer i samo vide da nama nema spasa!, to sto finansiraju razno NVO verujem da je to uglavnom
Ko sve donira SNS nemam pojma, verovatno oni sami sebi kako se ne bi znalo poreklo para
Vuk Jeremic odavno je poznato da je isti cisti oprtunista i ruski placenik kao i DB-vac! nije ni cudo kako je mali majmun tek tako dobio te pare!
Jadna li si prokleta zemljo gde zivimo!!!!!! JADNA I BEDNA! i jos 50% gradjanja ima obraz da PLJUJE EU!!!!!! eeeeeeee ma mi nismo ni za afriku dorasli a ne za EU!, samite se krezubi gradjani za goga glasate i koliko ste kratkovidi
Prica
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar