U smeću veliki ekonomski potencijal koji Srbija sve manje koristi

Iako ne postoje podaci koliko tačno vredi tržište smeća u Srbiji, prema nekim procenama, svake godine se na deponijama "sahrani" više od 50 miliona evra.
Ono što je sasvim sigurno je da u smeću leži veliki ekonomski potencijal koji Srbija nedovoljno koristi, pišu Novosti.
 
Kristija Cvijanov, predsednica Srpske asocijacije reciklera ambalažnog otpada, napominje da nemar i nedostatak finansijskih ulaganja u sistem upravljanja otpadom onemogućavaju da se on iskoristi kao resurs. 
 
"Da bi se ovakvo stanje promenilo, država mora da napravi radikalni zaokret u politici prema životnoj sredini. Formiranje posebnog ministarstva ekologije u novoj vladi trebalo bi da bude bar početak tog procesa", istakla je Cvijanov. 
 
Prema njenim rečima, komunalna preduzeća su se pokazala kao najslabija karika u sistemu sakupljanja otpada. 
 
"Loše finansijsko stanje, zastarela i neadekvatna transportna sredstva, česte promene rukovodstva, nedostatak radnika na terenu i nedovoljna motivisanost da se razvija sistem, dovele su do situacije da je primat u sakupljanju sektora preuzeo privatni sektor i neformalni sakupljači koji su u otpadu našli jedini izvor zarade", kaže Cvijanov. 
 
Ona smatra da se problem neformalnih sakupljača ne može rešiti silom, već da rešenje mora biti sveobuhvatno i zadovoljiti sve zainteresovane strane, za šta je potreban dijalog, prenose Novosti.
 
U Fiskalnom savetu smatraju da je neophodna reforma javnih preduzeća kako bi se smanjili ogromni troškovi, ali i kako bi se poboljšao kvalitet usluga građanima. "Srbija poražavajuće zaostaje u kvalitetu komunalnih usluga. Čak 98 odsto otpada završi na deponijama bez bilo kakve obrade, a te deponije ne zadovoljavaju ni osnovne sanitetske standarde. Preko 15 odsto deponija je na 50 kilometara od vodovoda", kažu u Savetu.
 
Podsetimo, novosadska "Čistoća" će podneti krivične prijave protiv, kako su naveli, "moćnih privatnih kompanija" koje se bave reciklažom, a koje "do sirovina dolaze na nelegalan način" o čemu više OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • nss

    03.07.2017 09:13
    nss
    pojedose penzioneri
  • Nervirach

    03.07.2017 08:52
    Kazem ja, prosli su pokupili sve sto nije zasrafljeno. Ovi lome, grebu ono sto je ostalo.
  • SPO

    03.07.2017 08:18
    POKS Recycle - moćnih privatnih kompanija koja se bavi reciklažom, a koja do sirovina dolazi na "legalan" način?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).