Milioni isplaćeni na ime neosnovanog pritvora

Ministarstvo pravde isplatilo je ove godine 14 miliona dinara na ime odštete zbog neosnovane osude i neosnovanog lišenja slobode.
To je čak 2,4 miliona više nego za celu prošlu godinu, piše Politika. Komisija ovog ministarstva donela je 170 odluka po podnetim zahtevima za naknadu štete, rečeno je za ovaj list u Ministarstvu pravde. To je najsvežiji podatak, jer su obuhvaćene sve odštete koje su isplaćene od 1. januara do 3. jula ove godine.
 
Visina naknade za dan pritvora kreće se od 1.500 do 20.000 dinara, a prosečno oko 5.000.
 
Međutim, reč je samo o slučajevima u kojima su se oštećeni sporazumeli sa Ministarstvom pravde o vrsti i visini odštete. Oni koji nisu bili zadovoljni ponuđenim iznosom, tužili su državu i tražili veće sume.
 
"Ukupno isplaćen iznos u dosadašnjem delu 2017. godine od 14.180.500 dinara ne odnosi se samo na pomenutih 170 odluka, već obuhvata i predmete koji su razmatrani u ranijem periodu. To je i razlog većeg novčanog iznosa koji je isplaćen do sada u 2017. godini u odnosu na isti period prošle godine", preciziraju u Ministarstvu pravde.
 
U 2014. godini, ukupan prihvaćen i isplaćen iznos na ime neosnovane osude i neosnovanog pritvora bio je 1.669.000 dinara. U 2015. godini iznosio je 4.408.500 dinara, a u 2016. goini – 11.625.500 dinara.
 
Najmanja odšteta koju je nepravedno okrivljeni građanin dobio u prethodne tri godine bila je 2.000, a najveća 1.225.000 dinara.
 
"Raspon isplaćene naknade štete na osnovu potpisanih sporazuma o vrsti naknade po osnovu neosnovanog pritvora i neopravdane osude kreće se od 2.000 do 1.225.000 dinara. Konkretna imena ne možemo da navodimo pošto je to u suprotnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti", kažu u Ministarstvu pravde.
 
Kako dodaju, prilikom odlučivanja, uzimaju se u obzir svi objektivni i subjektivni kriterijumi. Među njima su dužina trajanja lišenja slobode, uslovi boravka u pritvoru, odnosno ustanovi za izdržavanje kazni, starosna dob podnosioca zahteva, pojava straha za sopstvenu budućnost i budućnost njegove porodice, porodični i bračni status, stepen stručne spreme i zanimanje podnosioca zahteva. Tu su još i ranija osuđivanost, ugled koji je oštećeni uživao u svojoj sredini, odnos te sredine prema njemu posle lišenja slobode, težina i priroda krivičnog dela koje im je stavljeno na teret, interesovanje javnosti za krivični postupak koji je vođen protiv podnosioca zahteva i drugi činioci koji utiču na težinu i trajanje psihičkih bolova izazvanih lišenjem slobode.
 
Zbog toga jedan dan pritvora ne vredi isto za sve. Detaljnije o ovoj temi čitajte u današnjoj Politici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Nervirach

    05.07.2017 07:56
    Neosnovanim? Onim odavno poznatim policiji?
  • Šta reći osim...

    04.07.2017 19:30
    Mašala
    Na ovoj temi, u emisiji na TV Prva, staroj manje od mesec dana, saopšten je podatak da je od 2003 godine na ime neosnovanog pritvora isplaćeno ukupno 640 miliona evra od države Srbije pritvorenicima. Za sve godine do danas. Najveći deo je bilo pritvorenim u akciji Sablja, koji su osim par njih - redom svi pušteni.
    Kao i zašto sudije sve optužuju bez dokaza po default-u, pa to rezultuje odštetama.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija