U istom periodu 31.561 osoba se preselila iz jedne u drugu beogradsku opštinu, a 3.324 građana promenilo je mesto prebivališta unutar iste opštine.
O dsva četiri statistička regiona Srbije, samo je beogradski u protekloj godini imao pozitvni migracioni saldo, odnosno veći broj doseljenih nego odseljenih, pokazuju podaci Republičkog zavoda za statistiku o unutrašnjim migracijama za 2016.
Vojvodina je bila druga "obećana zemlja": u severnu pokrajinu se protekle godine doselilo 13.390 osoba. Kakva je situacija u Novom Sadu, možete pročitati u našem tekstu
OVDE.
Tokom prethodne godine ukupno je 125.682 žitelja Srbije promenilo prebivalište, odnosno preselilo se iz jednog u drugo naselje na teritoriji republike. Statistika beleži samo one koji su promenu prebivališta prijavili MUP-u. Najveći broj njih doselio se u Beograd, zatim u Vojvodinu, potom u Šumadiju i zapadnu Srbiju, a na poslednjem mestu je region južne i istočne Srbije.
Prosečna statost osoba koje su tokom 2016. godine promenile prebivalište je 34,4 godine, a polna statistika govori da su žene bile te koje su češće menjale mesto boravka. Ova "emigrantska statistika" se ne odnosi na studente, koji u najvećem broju slučajeva ne menjaju mesto boravišta kada odlaze na studije u univerzitetske centre.
Podaci RZZS-a pokazuju da 54 odsto internih migranata spada u kategoriju "izdržavanih osoba", 37 odsto su radno aktivne, dok udeo osoba sa ličnim primanjima iznosi devet odsto. Od 169 opština Srbije, samo je 41 imala pozitivan migracioni saldo u prethodnoj godini, odnosno veći broj doseljenih nego odseljenih stanovnika.
Demografi upozoravaju da se svake godine iz Srbije odseli oko 30.000 ljudi i podsećaju da zbog negativnog prirodnog priraštaja godišnje nestane grad veličine Šida, jer čak 30.000 osoba više umre nego što se rodi.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
Liman3
vrlo jednostavno
Sve u svemu, godisnje nas je skoro 100.000 manje.
BmB
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar