Pojačane kontrole berača malina jer pojedini ne peru ruke

Problem sa srpskom malinom nije samo taj što ne proizvodimo one sorte koje svetsko tržište želi, već i ružna navika berača da ne peru ruke, zbog čega uvoznici strahuju da naša malina može da prenese bolest prljavih ruku.
Ranija loša reputacija oko higijene i danas obara cenu našeg "crvenog zlata". Na ovaj problem upozorili su još pre nekoliko godina uvoznici iz Evropske unije, a takva malina, kažu naši stručnjaci, utiče i na obaranje prodajne cene.
 
Kako piše "Blic", da je situacija ozbiljna, upozorio je i sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju Privredne komore Srbije Veljko Jovanović, i zato su malinarima izdata i detaljna uputustva kako da postupaju i prilikom sadnje i prilikom berbe. Prema njegovim rečima, poseban problem kod naše maline je i nezadovoljavajuća higijena prilikom berbe.
 
Kako za beogradski list kažu u Upravi za zaštitu bilja Ministarstva poljoprivrede, kontrola je veoma važna, jer je ranije bilo slučajeva prijava zemalja članica EU koje su kupovale našu malinu da je ona bila kontaminirana NORO virusom. Taj virus kod zaraženog izaziva dijareju, bol u stomaku i povraćanje.
 
Ministarstvo za poljoprivredu zato je i uvelo i pojačalo kontrolu proizvodnje i berbe malina i kažu da te mere daju rezultate. Oni tvrde da je do sada Uprava za zaštitu bilja uzela 100 uzoraka malina i da ni u jednom nije pronađeno prisustvo NORO virusa. Ova kontrola biće sprovedena i narednih nedelja, a uzorak će se uzeti i kad kupine stignu za berbu.
 
Poseban akcenat je na higijeni berača. Ukoliko ne koriste rukavice prilikom berbe, ruke moraju obavezno da peru. U blizini parcele, moraju da budu postavljeni i pokretni toaleti. Koliko je higijena bitna pri uzgoju pokazuje i to da je i Privredna komora Srbije izdala uputstvo beračima malina.
 
"Sad u jeku berbe na 40 ari imam dnevno oko devet berača. Svi oni moraju da peru ruke sapunom i vodom kada počnu berbu. Takođe, vodim računa da su svi zdravi, imamo i postavljen pokretni toalet sa posebnim delom za pranje ruku. U uputstvu koje smo dobili od hladnjače čak se kaže da berači nose kape. I toga se pridržavamo. Gajbe sa malinama ne spuštamo na zemlju, već su na najlonu", kaže sekretar Udruženja za biljnu proizvodnju Privredne komore Srbije Radoljub Todorović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • LadnoJa

    11.07.2017 01:58
    Šta sve neće smisliti da smanje cenu maline?
  • Bane

    10.07.2017 22:55
    Malino mafija
    Interesantno pljuvanje po narodu od strane malino mafije. Pitam ja agronoma jedne hladnjace kako se prenosi NORO virus i on odgovara da se isti prenosi rukama. Onda ga ja pitam moze li taj virus da se prenese preko prljavih gajbica koje hladnjacari daju beracima? Pitam istog, da li se moze taj virus da prenese u transportu maline frezama, traktorima, kamionima i drugim transportnim sredstvima? Pitam istog koliko puta u toku berbe maline vrse pranje i dezinfekciju gajbica, dezinfekciju prevoznih sredstava. Agronom uz mucanje potvrdjuje da je moguce prenosenje NORO virusa i gajbicama i prevoznim sredstvima. Onda sam pitao istog, odakle im ideja da okrive narod za prenosenje virusa prljavim rukama i nisam dobio odgovor. Kada se malina bude brala u pet ambalazu koja se odma zatvara, tek tada mozemo pripisati odgovornost za prenosenje NORO virusa. Moj je narod cist narod.
  • Mima

    09.07.2017 22:52
    Valjda ozbiljni proizvođači maline treba da znaju koliko je malina osetljivo voće i da se mora brati čistim rukama. Lako je brati jabuke i vaditi šargarepu jer se takvo voće i povrće dodatno pere. Našem neukom i štrokavom narodu stalno treba govoriti da se ruke peru posle wc. Čitala sam komentare koji su se odnosili na jedan članak koliko su plaćeni berači u malinjacima, ljudi kažu da su smešteni po nekim barakama bez kupatila, nije ni čudo što se pojavio noro virus na voću.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija