Elektronski dnevnici od septembra u pojedinim školama u Srbiji

Uvođenje dugo najavljivanog elektronskog dnevnika u osnovne i srednje škole u Srbiji, planirano je za 1. septembar ove godine, kažu iz Ministarstva prosvete.
Projekat će se primenjivati u pilot školama, a njegova puna implementacija podrazumeva potpunu zamenu štampanog papirnog dnevnika, elektronskim. Ovo implicira da će profesori na časovima sve podatke unositi u e-dnevnik, odnosno da neće biti duplog unosa, najpre u papirni, a onda u e-dnevnik. Roditelji će moći prostim ukucavanjem šifre u sistem, da provere ocene svog deteta.
 
"Ovo je i najveća prednost e-dnevnika Ministarstva prosvete u odnosu na slična rešenja na tržištu. Svi ostale varijante podrazumevaju dupli unos podataka, u papirni i e-dnevnik. Ovo nije popularno kod nastavnika i dovodi do grešaka pri unosu podataka", kažu iz resornog ministarstva za "Telegraf".
 
U Ministarstvu prosvete smatraju da svakodnevnim korišćenjem e-dnevnika nastaju neprocenjivo vredni podaci iz kojih se dobijaju vrlo korisne informacije, kako za ministarstvo, tako i za sve učesnike u sistemu prosvete.
 
"Važno je napomenuti da je ovo prvi korak ka uspostavljanju sistema analize učenja (LA) koji će kada bude operativan moći da odgovori na pitanja učenika tipa: "Želim da upišem gimnaziju šta treba da radim?" Odgovor sistem bi bio: "Proteklih nekoliko godina poslednji upisani u srednju školu koju ti želiš je imao četiri iz srpskog jezika, ti sada imaš tri. Na sledećoj strani ti se nalazi lektira i dodatni materijal koji je potrebno da savladaš kako bi poboljšao ocenu"", navode iz ovog resora samo neke od prednosti koje će imati uvođenje e-dnevnika.
 
Midorag Sokić iz Foruma beogradskih gimnazija navodi da je e-dnevnik trebalo da bude uveden mnogo ranije.
 
"E-dnevnik postoji svuda u svetu, danas deca i roditelji svakodnevno koriste računare, a to da nastavnici pružaju otpor tom projektu uopšte nije istina. Mi želimo i svakako ćemo se vrlo brzo navići na taj sistem. Danas svaka profesija podrazumeva korišćenje računara, što ne bismo i mi to prihvatili", navodi Sokić za "Telegraf".
 
S druge strane, pitanje je koliko škola u Srbiji može da primeni ovaj sistem, s obzirom da mnoge nemaju ni računar.
 
Prednosti e-dnevnika
 
- Za škole je apsolutno besplatan, nema nikakve godišnje rente niti ikakvih obaveza.
 
– Za roditelje je takođe besplatan. Svi roditelji će moći, ako žele, preko interneta da pristupe ovim podacima, naravno samo za svoje dete.
 
– Ima najviši nivo zaštite podataka i svi podaci se čuvaju, nema kao kod nekih drugih e-dnevnika, da su serveri, a samim tim i podaci o učenicima van granica Srbije.
 
– Na kraju školske godine dnevnici se štampaju i čuvaju, koliko je to zakonom predviđeno.
 
- Obezbeđen je dvadesetčetvoročasovni fizički nadzor sistema.
 
– Postoji korisnička podrška i sistem obuke i pomoći korisnicima i oni su takođe za škole besplatni.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Svetlana

    09.07.2017 21:31
    @Insajder
    U nasoj OS Jovan Ducic racunar sa E-dnevnikom stoji u zbornici gde stoje i klasicni dnevnici. Hakovanje racunara je slicno situaciji da ucenik prepravi ocene u pravom dnevniku tj. sustina je da ucenici i ne treba da imaju pristup racunarima sa kojih se vrsi unos ocena i smatram lozinke samo logickom raspodelom za unos ocena jer klasicni dnevnici stoje na policama pored.. Ako unos ocena u projektu Ministarstva bude isao online, ucenici ce se od kuce igrati sa podacima :)
  • Insajder

    09.07.2017 20:03
    Detalji, detalji...
    Usput, kod sadašnjeg E-dnevnika, četvorocifrene šifre profesora se zapisuju u tekstualnom obliku, u INI fajlu Windows foldera. Alal vera na aplikaciji. Pa nismo ovde svi amerikanci, da nas tako tretirate kao da ništa ne znamo. A naročito deca imaju kliker.
  • Мунгос

    09.07.2017 19:25
    Баш добро, када професор нешто забрља, може да оптужи компјутер. Наравно, професор и школа неће да буду криви ако неко хакује и фалсификује оцене. Можда неће ни да примете уколико хакери имају меру. Такође, у програму се може ставити опција ретроактивног поправљања оцена уз испуњење услова величине финансијског учешћа по оцени.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija