Legalizacijom trgovina oružja u Srbiji opala za trećinu

Oružje u legalnom posedu potegnuto je u manje od 10 odsto slučajeva izvršenja krivičnih dela.
"Novosti" prenose da višegodišnja praksa pokazuje da se u najvećem broju ubistava, ranjavanja i razbojništava koriste neprijavljene, pa i zabranjene puške, pištolji i ostalo oružje. A ovaj argument koristi se u zahtevima koji pristižu nadležnima od kojih se traži da liberalizuju politiku posedovanja oružja. 
 
Procene o tome koliko oružja građani Srbije poseduju se razlikuju. MUP navodi da je u fiokama i ormanima između 200.000 i 900.000 komada oružja, dok je u policijskoj evidenciji taj broj oko 950.000. 
 
U Nacionalnoj asocijaciji za oružje Srbije negiraju stav koji se često može čuti, a koji kaže da su građani Srbije naoružani do zuba.
 
"U Srbiji, računajući legalno i nelegalno naoružanje, na 100 stanovnika dolazi između 16,6 i 26 komada oružja. To je količina koja nas svrstava na kraj evropske lestvice. Švajcarska, na isti broj stanovnika ima 45,7 cevi, Švedska 31‚6, Francuska 31,2. Podrazumeva se da je reč samo o legalnom posedu oružja u ovim zemljama", navodi predsednica Upravnog odbora Nacionalne asocijacije Zorica Subotić.
 
Inače, podaci "Vašington posta" iz 2016. godine pokazuju da jepo registrovanom oružju po glavi stanovnika, u slovenskim zemljama, na Srbija na prvom mestu sa 37,8 komada oružja na 100 stanovnika, a prate je Makedonija i Crna Gora.
 
Istraživač Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Saša Đorđević za N1 kaže da zabrinjava to što se smanjuje trend prikupljenih oružja. On podseća da je od 1992. do danas MUP sproveo sedam legalizacija oružja u kojima je prikupljeno oko 200.000 komada oružja.
 
"Ali ono što zabrinjava je da se smanjuje trend prikupljenih oružja i prošle godine je prikupljeno svega 1.410 komada", kaže Đorđević.
 
Đorđević smatra da kampanja prikupljanja oružja nije dovoljno agresivna, a treba da se iskoristi i da se podigne bezbednosna kultura građana.
 
Previsok porez na oružje?
 
U Asocijaciji dodaju da su troškovi održavanja oružja visoki, ali da su stanovnici i pored toga zainteresovani da zadrže svoje cevi. Oni tvrde da je državna politika, kada je reč o naoružavanju, protivna Ustavu, jer propisi predviđaju diskreciono pravo državnih organa prilikom izdavanja dozvola.
 
"Iznos poreza koji je propisan je neprimerem budući da se u većini evropskih država ne plaća uopšte. Nedopustivo je da iznos nameta prevazilazi vrednost pištolja ili puške na tržištu", zaključuje Subotić.
 
U Srbiji se sve češće sprovode akcije legalizacije i predaje "crnog oružja", što smanjuje broj cevi koje nisu registrovane. To je dovelo i do smanjenja broja lovaca, kao i do smanjenja proizvodnje naoružanja, municije i opreme. Prema podacima Asocijacije, za godinu dana promet pištolja i pušaka na tržištu opao je za trećinu.
 
Podsetimo, MUP do 1. oktobra sprovodi akciju legalizacije i registracije oružja. Vlasnici oružja (fizička i pravna lica) mogu da predaju oružje i municiju u najbližoj policijskoj upravi ili stanici, bez dokazivanja porekla oružja i municije, i neće odgovarati za neovlašćeno nabavljanje i držanje oružja, naveo je MUP.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • skeptik

    18.07.2017 10:51
    - "U Srbiji, računajući legalno i nelegalno naoružanje, na 100 stanovnika dolazi između 16,6 i 26 komada oružja."
    - "Srbija na prvom mestu sa 37,8 komada oružja na 100 stanovnika,"

    koje je tacno ?
  • Borac

    18.07.2017 10:24
    Lagalizacija
    Biće da nelegalni trgovci prijavljuju policiji i statistici promet.
    Kako bi platili PDV.
    Najbolja je izreka onog starog privatnika:
    - "Moraš imati dva oružja pored sebe.... jedno legalno, kojim ćeš ubiti lopova i jedno nelegalno da mu staviš u ruku - kako bi imao opravdanje što si ga ubio."

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).