Za polaganje, izdavanje "diplome" i upis u registar moraće da izdvoje 15.600 dinara. Rok za prijavu kandidata za polaganje ispita za dobijanje licence istekao je u petak.
Istovremeno,
stambene zajednice će svi građani morati da prijave u nedavno oformljeni Registar stambenih zajednica pri Republičkog geodetskom zavodu i pritom imenuju upravnika zgrada do kraja ove godine, u skladu sa Zakonom o stanovanju i održavanju zgrada koji je usvojen krajem prošle godine, piše
Danas. Da bi stanari jedne zgrade i zvanično formirali svoju zajednicu, neophodno je na prvom mestu da održe konstitutivnu sednicu stambene zajednice, gde su članovi skupštine sa pravom glasa (vlasnici stana ili poslovnih prostorija) koji biraju upravnika.
Stambena zajednica ne razlikuje se mnogo od dosadašnjeg instituta "skupštine stanara", osim u onom delu koji je najviše i brinuo građane u pogledu novog zakona – postojanje kaznenih odredbi. Profesionalni upravnici biće mogućnost za one stambene zajednice koje ne žele ili ne mogu da izaberu upravnika iz redova vlasnika, a sa druge strane biće obaveza za sve one koji ne organizuju svoje stambene zajednice, ne registruju ih i ne prijave upravnike u zakonskom roku. To praktično znači da, ukoliko ne formirate stambenu zajednicu i ne izaberete upravnika do kraja godine, opština odnosno grad nametnuće vam upravnika kao privremenu meru dok se zgrada ne organizuje i ne postupi po proceduri za registraciju.
Pravo da steknu zvanje profesionalnih rukovodilaca stambenih zajednica imaće samo oni koji su prošli obuku Privredne komore Srbije. Oni su na časovima odslušali predavanja iz četiri oblasti, a koliko su savladali svojinsko pravo, karakteristike i održavanje zgrade, bezbednosne procedure, kao i komunikaciju sa stanarima, biće poznato nakon testiranja.
"Ispit se sastoji iz pismenog i usmenog dela, a polažu se četiri oblasti koje su predviđene Pravilnikom. Pismeni deo ispita, koji traje dva sata ima 40 pitanja, po deset za svaku tematsku oblast. Ukupan broj bodova na pismenom delu ispita je 100", kažu u Privrednoj komori Srbije za
Novosti.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Maja
Bugy
Glavni razlog je kao uvođenje reda.
U Šta?
Prvo im uzmu pare za obuku, pa za licencu. I mora da ispunjava tamo neke uslove.
Mene moji stanari izaberu, i za to ne postoji nikakav kriterijum, ne moram da ispunjavam nikakve uslove izuzev da se komšije slažu.
I onda nas dvojica imamo jednako pravo nastupa prema trećim licima!?!?!?!
kako se obezbeđuje njegova profesionalnost?
Ja kao član zajednice imam lični motiv da u mojoj zgradi sve funkcioniše najbolje što može, a on?
I jako me zanima kako će da natera stanare da recimo okreče ulaz ako oni za to ne daju novac ili da kupe protivpožarne aparate (to mora po zakonu, ali ako nema novaca šta onda?)
Postoje kazne za pravno lice (stambenu zajednicu) i za odgovorno lice. Zgrada će recimo da plati kaznu ako nešto nisu uradili, a on? I ako vodi nekoliko zgrada (što je moguće) hoće li za svaku da plati kaznu ako ovi nešto ubrljaju?
Oko ugrađivanja u ponude za izvođenje radova bi se moglo tek pričati.
?!?!?!?!?!?!?
Nervirach
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar