Socijalni radnik biće kao tužilac

Socijalni radnik mora da bude izjednačen sa tužiocem i njegovo mišljenje moraće da se poštuje jednako kao i mišljenje tužioca.

To znači da će ubuduće od ovih stručnjaka zavisiti mnoge odluke koje se tiču porodičnih odnosa. Tako više neće biti moguće da, primera radi, socijalni radnik zabrani viđenje deteta sa ocem, a da tužilac to poništi.

Ovo je samo jedna od ideja koju ministar za socijalna pitanja Zoran Đorđević namerava da vrlo brzo sprovede u oblasti socijalne zaštite. Prema njegovim rečima, ovakva praksa je postojala i ranije, ali je nekim novim propisima ukinuta, što on smatra nedopustivim.

On dodaje da će morati da postoji konsenzus mišljenja i da, u navedenom primeru, otac neće viđati dete ako u nizu koji čine socijalni radnik, policija i tužilac samo jedan od njih kaže "ne".

Ministar je posle dve tragedije u centrima za socijalni rad u Beogradu izdao nalog direktorima centara da obavezno prijave policiji svako ponašanje njihovih korisnika koje se može razumeti kao pretnja i da to mora da se dokumentuje izjavama i službenim beleškama. Takođe je naloženo da se o svakom prijavljivanju i reagovanju policije pismenim putem izvesti i Ministarstvo za rad i socijalna pitanja.

Zbog nedoumica koje postoje u primeni Zakona o sprečavanju nasilja u porodici, doneto je i Uputstvo o realizaciji obaveza centara za socijalni rad u njegovoj primeni. Po tom dokumentu, centri su dužni da sarađuju sa policijom, tužilaštvom i sudom u datim rokovima i da preduzimanjem mera iz svoje nadležnosti sprečavaju nasilje u porodici i krivična dela, kao i da pruže žrtvi zaštitu, pravnu pomoć, psihosocijalnu i drugu podršku radi oporavka.

U uputstvu se ističe da centri za socijalni rad moraju da imaju tim stručnjaka za sprečavanje nasilja u porodici, da pre okončanja procene rizika policijski službenik može da traži i mišljenje socijalnog radnika, dok će ljudi koje imenuje direktor svakodnevno sa policijom i tužilaštvom razmenjivati informacije bitne za podršku žrtvama.

Prema Zakonu o sprečavanju nasilja u porodici, propisana je kazna od 50.000 do 150.000 dinara za svako odgovorno lice koje policiji ili javnom tužiocu neodložno ne prijavi, ne reaguje na prijavu ili opstruira prijavljivanje, reagovanje na nasilje ili opasnost od njega.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Zaklina Djordjevic

    20.05.2018 22:54
    Ja sam zrtva nasilja,nikone st
    Vlasotince kontaktirajte zasto rade po vezama,ja sam zrtva a nasilnika stite.Jel to zakon???
  • Satelit Boy

    20.07.2017 09:34
    Ne daj ti Bože ...
    ... da o vama odlučuje C. za Soc. rad iz N. Sada. Oni preventivno proglašavaju sve za nasilje bez obzira na bilo šta. Tako da su muškarci na*bali već u startu. A onda se neko čudi zašto se sklapa sve manje brakova, zašto se brakovi raspadaju, zašto porodica više nije osnova društva ... I da, ne podržavam nikakvo nasilje, sa bilo čije strane! Ali da postoje zloupotrebe zakona o zaštiti od nasilja - postoje. Osetio po svojoj koži. Na kraju se svodi na: "A što nisi pazio sa kim se ženiš?" ...
  • lazar

    20.07.2017 07:36
    e moj ministre
    Ne moze socijalni radnik sa svojim obrazovanjem da vrsi ulogu tuzioca.
    Ministar pokusava da na brzinu svu odgovornost prenese na socijalnog radnika.
    Pa kako ministre da ste se toga setili a ne da malo razmislite i uvedete obaveznu socijalizaciju oba supruznika prilikom razvoda ili oduzimanja dece.
    Kako niste malo razmislili napravili sistem provere stanja i validnosti majčinog iskaza u odnosu na njeno ponasanje.
    Ne branim nikoga samo razmisljam trezveno.
    Zar da socijalna sluzba preuzme odgovornost drzave.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Odbijena tužba Kurira protiv KRIK-a

Privredni apelacioni sud potvrdio je prvostepenu odluku i odbio tužbu koju je izdavač Kurira podneo protiv KRIK-a optužujući ih da su nelojalna konkurencija i da urušavaju ugled tog tabloida.