Više od 500 nanogvica u funkciji, stroge kazne za skidanje uređaja

U kućnim zatvorima s nanogvicom širom Srbije trenutno su 342 osuđenika, dok su u kućnom pritvoru pod ovim elektronskim nadzorom 184 osobe, podaci su Uprave za izvršenje krivičnih sankcija Ministarstva pravde dostavljeni listu Politika.
Važno je naglasiti da je kućni zatvor blaža kazna zatvora za osude do godinu dana, dok je kućno pritvor bezbednosna mera do upućivanja okrivljenog na robiju. Onaj ko s nanogvicom u svom domu čeka prvostepenu ili pravosnažnu presudu - nije osuđen. U Srbiji je prva kazna kućnog zatvora s nanogvicom započeta 1. januara 2011. godine. Prosečno trajanje ovih kazni je osam meseci. Najčešće je reč o krivičnim delima iz oblasti saobraćaja, sitne krađe, zloupotrebe narkotika...
 
U kućnom pritvoru bili su i biznismen Miroslav Bogićević, vlasnik "Nibens grupe" Milo Đurašković, sin vlasnika "Delta holdinga" Miroslava Miškovića Marko Mišković, sudija Branislav Blažić... Među poznatim ličnostima koje su u kućnom zatvoru nosile nanogvicu su i pevačica Svetlana Ražnatović, prvi svedok ssardnik u Srbiji Ljubiša Buha Čume, baletan Goran Stanić... Takođe, nanogvice su zaradili i saučesnici u aferi "kantrimen" kao i Maja Adrovac, optužena da je pomagala pucaču na biznismena Milana Beka.
 
"U kući gde se služi kazna, aparat koji je prijemnik uključuje se u utičnicu telefona, a nanogvica je odašiljač. U upravi za izvršenje krivičnih sankcija postoji server preko koga se komunicira sa elektronskom opremom koja se nalazi u stanu osuđenog. Onog momenta kada prekorači dozvoljeni krug kretanja, stiže nam obaveštenje", objašnjavaju za ovaj list u Upravi za izvršnje krivičnih sankcija. 
 
U dosadašnjoj praksi bilo je i slučajeva kršenja ovih pravila. Neki osuđenici probali su da pobegnu iz kućnog pritvora, a bilo je i primera da su pokušali da skinu nanogvicu. Međutim, zakon je za takve stvari precizno definisao rigorozne posledice: efektivne kazne zatvora, odnosno pritvora za te ljude, koje izriču nadležni sudovi. "Broj kršenja ovakvih kazni je zanemarljivo mali jer su osuđeni potpuno svesni benefita ovakvog služenja kazne", kažu nadležni za Politiku.
 
Prema njihovim podacima, prošle godine je šestoro osuđenika prekršilo pravila kućnog zatvora, dok je njih 11 to uradilo u kućnom pritvoru. 
 
Razvijene evropske zemlje imaju veliko iskustvo u primeni ovakvih načina kažnjavanja. "Njihovu pozitivnu praksu nastojimo da usaglasimo s našim zakonodavnim okvirom i da prilagodimo uslovima. Tokom razmene iskustava sa zemljama EU upoznati smo sa činjenicama da je neuporedivo veći broj izrečenih alternativnih sankcija u odnosu na zatvorske kazne", zaključuju u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Đole

    24.07.2017 18:35
    Džabe čipovanje...
    Na Ebay-u imate komplet za čipovanje, špric i 10 kapsula - za 29 $.
    Pa ko voli neka izvoli...
    Previđen je za kuce, mace i ostale petove, ali ko voli da se čipuje ko Šveđani - može.
  • nazuvica

    24.07.2017 16:04
    Nazuvice je patentirala Ceca pevaljka. Umesto da robija Dačić joj je izdejstvovao nazuvicu.
    Nazuvica je za lopove, kriminalce koji dobro funkcionišu sa vlastima. Nadam se da ima izuzetaka.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn