Srbija preplavljena lažnim medom, pčelari očajni

Jedna od najčešćih prevara kupaca u Srbiji je prodaja lažnog meda.

Piše: Zlata Vasiljević

Koliko je na tržištu falsifikata ove kalorične i biološki vredne hrane ne zna se pouzdano, pošto je poslednja prava analiza rađena još pre 13 godina i tada je pokazala da je čak dve trećine meda bilo neispravno. Pretpostavlja se da ga danas ima i do 70 odsto na tržištu.

Najjednostavniji način da se dobije falsifikovani med jeste da se obični šećer otopi pomoću vode u gusti sirup i pomeša sa prirodnim medom. Tako se povećava količina, a umesto šećera, može se uzeti i glukoza, koja dolazi u trgovinu u obliku gustog sirupa. Lažni med u pravoj tegli je sličnog ukusa i gustine kao original.

Pčelari godinama uzalud ukazuju na ovu prevaru, a prošle godine je Savez pčelarskih organizacija Srbije zakupio dva bilborda u Beogradu sa tekstom "Veterinarski i sanitarni inspektori! Daće bog da vam upadne sekira i u falsifikovan med".

Ipak, neispravan med i dalje caruje srpskim tržištem. Trgovci ga uporno prodaju, a kupci privučeni niskom cenom kupuju. I država se konačno uključila u rešavanje ovog problema, ali za sada nema nikakvih rezultata. Rade Stevanović, predsednik Pčelarskog društva "Dunav" iz Apatina na čelu je udruženja koje se uključilo u akciju Saveza pčelarskih organizacija u pokušaju da ukažu na to da se pod nazivom pčelinji med zapravo prodaju drugi proizvodi.

- Podnoslili smo prijave inspekciji, sami platili da se urade analize kako bi dokazali da je reč o falsifikovanom medu. Analize su to i potvrdile, ali mi nikada nismo doznali da li je inspekcija reagovala i kaznila proizvođača takvog meda i odgovornu osobu - kaže Stevanović za Mrežu 21.

Ali nisu u ovoj priči oštećeni samo pčelari zbog nelojalne konkurencije, već i kupci koji umesto prirodnog pčelinjeg meda kupuju sve samo ne med.

- Dovode se kupci u zabludu, jer misle da su kupili med, a zapravo su kupili neki zaslađivač ili neku drugu mešavinu koja nema veze sa medom. Najsigurnije je med zato kupovati kod pčelara koga poznajete, jer je običnom kupcu teško da prepozna falisifikovani med. A da kao potrošač plaćate analize da bi dokazali da je med falsifikovan to je jako skupo - upozorava Stevanović.

On napominje da kupci prevaru mogu izbeći prostim poređenjem cena, koje su prvi signal da nije reč o prirodnom medu, koji ne može da košta 300 ili 400 dinara.

- Kilogram bagremovog meda se na veliko prodaje za oko 500 dinara. Jednostavno, nema logike da kilogram u maloprodaji bude 300 do 400 dinara - navodi ovaj apatinski pčelar. Inače, trenutno se cena pravog meda u maloprodaji kreće se od 800 do 1.000 dinara.

Srbija može da se pohvali podatkom da drži prvo mesto u svetu po broju košnica po glavi stanovnika. Na nedavnom Sajmu pčelarstva resorni ministar Branislav Nedimović istakao je da je pčelarska proizvodnja jedna od najboljih stvari koju Srbija ima i da je upravo borba protiv nelegalnog meda jedan od prioriteta.

- Želja nam je da konačno razdvojimo žito od kukolja i da ono što je pravi med bude na rafovima i Srbije, a i u inostranstvu - rekao je Nedimović.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • mare

    05.12.2017 06:54
    svi za jednog
    Pcelari treba da se udruze svi i nadju resenje za ovaj problem npr.da osnuju udruzenje i da kontrolisu tezge jedni drugima,da ne bi manipulisali s potrosacima...pa nek i dignu cenu al' kad kupujes med za zdravlje da znas da je 100% med.
  • Milan

    28.07.2017 09:07
    Med
    Zato ja kupujem u proverenim radnjama.
    Kao na primer MEDIN MED u Jovana Subotica koji svojom dugom tradicijom i kvalitetom su stekli moje poverenje. Mogu da garantujem da je njihov med domaci kao i svi ostali lekoviti proizvodi od meda i propolisa.
  • Pcelica Maja

    28.07.2017 07:32
    Test
    Testirati ga možete s vodom - stavite kašičicu meda u vodu. Ukoliko se spusti na dno i tamo ostane, tada je s njim sve u redu. Lažni med će se početi odmah otapati, odnosno mešati s vodom. Pravi med se nakon nekog vremena kristalizuje. Namočite malo vate u med i zapalite - goreće ako je med pravi. Stavite kap meda na prst. Pravi, čisti med ostaće na jednom mestu dok će lažni brzo početi curiti po prstu. Zagrejte malo meda u mikrotalasnoj, na visokoj temperaturi - prirodni med će se karamelizovati, a lažni će biti pun mehurića.

    Pročitajte više na: https://m.24sata.hr/lifestyle/ne-dajte-se-prevariti-evo-kako-prepoznati-pravi-med-od-laznog-494381 - 24sata.hr

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija