Poslednji izveštaj poljoprivredne inspekcije pokazuje da je
gotovo svaka deseta kontrolisana boca ili limenka bila u prodaji uprkos tome što im je rok trajanja istekao, piše
Politika.
Prosečan kupac nema naviku da proverava ove informacije na piću, što uglavnom nije slučaj sa mlekom, mesom i drugim kvarljivijim namirnicama. Ali čak ni to ne sprečava ugostitelje i trgovce da ih izlažu riziku nudeći namirnice sumnjivog kvaliteta koje ko zna koliko stoje u magacinima.
"Ne znamo da li je to više ili manje nego ranije, ali je činjenica da smo toliko robe naišli u prodaji. Najviše je bilo piva i najčešće smo ga pronalazili kod ugostitelja u restoranima. Manje kod trgovaca u maloprodajama", kaže za beogradski list načelnik Poljoprivredne inspekcije Nenad Vujović, dodajući da je sa pivom i u prethodnim kontrolama bilo ovakvih problema.
"To je dokaz da građani moraju da proveravaju bar osnovne informacije na pakovanjima hrane i pića. Odgovornost snose trgovci i ugostitelji jer je nedopustivo da takvu robu drže u prodaji. Njihova je obaveza da proveravaju i sklanjaju proizvode sa isteklim rokom trajanja sa polica", navodi on.
Ni u drugim sektorima prehrane rezultati nisu mnogo bolji. Veterinarska inspekcija prošle godine je van prometa stavila 305 tona namirnica životinjskog porekla, među kojima su bile i znatne količine hrane sa isteklim rokom trajanja.
Predsednik Nacionalne organizacije za zaštitu potrošača Goran Papović kaže da će se ovakve malverzacije nastaviti sve dok postoji praksa nepotpunog informisanja potrošača.
"Pozdravljamo akciju poljoprivredne inspekcije, ali potrošačima ovakve nepotpune informacije ništa ne znače. Ko su oni koji prodaju robu sa isteklim rokom? Njima je najbolja kazna bojkot. A ne da idu na prekršajni sud i da ti predmeti zastarevaju. Država od toga nema ništa, a još manje potrošači", ističe Papović, dodajući da je Zakon o bezbednosti hrane jasan i da odgovornost za bezbedan proizvod snose proizvođači i trgovci.
"Neka nam kažu koliko je njih kažnjeno prekršajno, a sve završava na sudu. A znamo kako funkcioniše pravosuđe, sudovi su opterećeni, nemamo nadoknadu štete, na šta ukazujemo već godinama", ističe on za Politiku.
Prema izveštaju Ministarstva poljoprivrede, u ovoj akciji kontrole maloprodajnih objekata doneto je 207 rešenja o zabrani prometa neodgovarajućih proizvoda. Iz prodaje je povučeno 1.095 litara rakije, 1.749 litara vina i 840 litara piva. Podnete su 44 prekršajne prijave i šest zahteva za privredni prestup, ali se firme ne navode.
Kazne za ovakve prekršaje su različitog iznosa - od 300.000 do tri miliona dinara. Kako se ističe, planska kontrola ovih proizvoda rađena je na osnovu procene da li je potrebno pojačati kontrolu na osnovu rezultata prethodnih akcija.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 13
starac
pivopija
msp
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar