Kako piše
"Politika", i oni mogu učestvovati u trci za milion dolara vredno priznanje koje će pripasti pobedniku nadmetanja za Globalnu nagradu za nastavnike (Global teacher prize) za impresivan doprinos profesiji, koje je ustanovljeno pre tri godine.
Već se smatra Nobelovom nagradom za nastavnike, koja podiže ugled i naglašava značaj zaposlenih u obrazovanju. Na prvom takmičenju, 2015. godine, konkurisalo je više od 5.000 nastavnika iz 127 država. Za nadmetanje u ovoj godini stiglo je 20.000 prijava iz 179 zemalja.
Prijavljivanje za nagradu za 2018. godinu već traje na portalu www.globalteacherprize.org. Konkurs je otvoren za nastavnike širom sveta, a rok za podnošenje prijava je 8. oktobar ove godine. Kandidate mogu da nominuju i đaci, prijatelji, kolege, a tim nastavnicima zatim će stići pozivni imejl da se prijave. To mogu da učine na engleskom, francuskom, španskom, portugalskom, ruskom, mandarinskom i arapskom jeziku.
Od svih pristiglih prijava u uži krug bira se 50 nastavnika, čije će ideje, dostignuća i inspirativne priče biti objavljeni, kako se očekuje, u decembru ove godine. Zatim će iz užeg kruga biti odabrano deset finalista, a ko su oni biće poznato u februaru naredne godine. Svi finalisti prisustvuju ceremoniji dodele nagrade na Globalnom forumu za obrazovanje i veštine, koja se u martu organizuje u Dubaiju.
Na toj ceremoniji, ove godine je Srđan Verbić, bivši ministar prosvete Srbije, izabran za člana međunarodne Atlantis grupe. Nju čini 20 nekadašnjih ministara obrazovanja kojima je poverena uloga savetnika o strateškim pitanjima i rešavanju problema školstva širom sveta. A Atlantis grupa i "prosvetni Nobel" imaju istog osnivača – Fondaciju "Varki", znanu po programima za unapređivanje obrazovanja.
– Nedostatak obrazovanja je glavni faktor mnogih društvenih, političkih, ekonomskih i zdravstvenih problema s kojima se svet suočava. Smatramo da obrazovanje ima moć da smanji siromaštvo, predrasude, sukobe, da je status nastavnika u kulturama širom planete kritično važan za globalnu budućnost – ističe se na zvaničnom portalu Globalne nagrade za nastavnike, kao i da je Fondacija "Varki" dodeljuje pod pokroviteljstvom šeika Muhameda ibn Rašid el Maktuma, premijera i potpredsednika Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Za to priznanje naši nastavnici se do sada nisu prijavljivali, bar ne organizovano. Očekuje se da će uskoro jedno nacionalno takmičenje koje na nivou Srbije nagrađuje najuspešnije nastavnike prerasti u "sito" za učešće u globalnom nadmetanju za najboljeg nastavnika sveta, navodi Verbić za "Politiku".
Za "prosvetnog Nobela" mogu da konkurišu nastavnici koji rade sa decom od pet do 18 godina, a u Srbiji su to vaspitači u vrtićima, učitelji i nastavnici u osnovnim i profesori u srednjim školama.
– Odluka o ovogodišnjem pobedniku saopštena je iz Međunarodne svemirske stanice "Mir". Astronaut je pročitao da je milion dolara dobila Megi Mekdonald, nastavnica iz Kanade, koja je, radeći s Eskimima u malom mestu, u kojem je vrlo visok procenat samoubistava, uspela da životu u toj zajednici da novi smisao – kaže bivši ministar.
– Ovi nastavnici su kompetentniji od univerzitetskih profesora da govore o potrebama profesije, pedagoškim aspektima, o tome kako od dece napraviti ljude i doprineti društvu. Izuzetnih prosvetnih radnika ima, ali nisu vidljivi. Ako ništa drugo, globalna nagrada to menja, izvrsni nastavnici postaju poznati i priznati. Kada se pojave na Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija ili Uneskovoj konferenciji u Parizu ili se sastanu s japanskim carem i te kako imaju šta da kažu, to zaista vraća ugled nastavničkoj profesiji – kaže Verbić, uveren da među srpskim vaspitačima i nastavnicima ima onih koji su kadri da diskutuju o najvažnijim temama u društvu, vrednostima, efektima i mogućim pravcima obrazovanja i koje ohrabruje da konkurišu za "prosvetnog Nobela".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 1
Orwell Vegan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar