Kako piše portal "Pištaljka", paraćinskim "Vodovodom", a time i novcem građana, u naredne četiri godine upravljaće Nebojša Simić, čovek koji je izbegao suđenje za malverzacije u banci tako što je primenio načelo oportuniteta i uplatio novac u humanitarne svrhe. Policija je, naime, protiv sadašnjeg direktora paraćinskog "Vodovoda" podigla krivičnu prijavu na osnovu optužbi banke čiji je direktor bio da ih je, kako su tvrdili, oštetio za skoro 240.000 evra, zbog čega je i otpušten. Simić je ovih optužbi uspeo da se reši sa samo 252 evra uplate oportuniteta i tako "očisti" svoju biografiju taman toliko da je u poslednje tri godine bio postavljen na čelo čak dva javna preduzeća.
I bivši direktor javnog preduzeća "Nacionalni park Đerdap" Srđan Stefanović rukovodio je nesmetano tom firmom iako je u toku mandata, pre nego što je smenjen, čak dva puta koristio načelo oportuniteta i uplatio 120.000 dinara za krivična dela falsifikovanje službene dokumentacije i nasilje u porodici. On je izbegao suđenja za potpisivanje fiktivnih izveštaja, što ga je koštalo 50.000 dinara, i za šamaranje supruge na javnom mestu – 70.000 dinara.
Uplatom novca u humanitarne svrhe i Simić i Stefanović su "oprali" sve mrlje u biografijama, ali i izbegli krivične sankcije i upisivanje u krivične evidencije, čime im je ostavljen prostor da se i ubuduće kandiduju za javne funkcije. Za to je potrebno da dostave samo potvrde da nisu osuđivani, piše portal "Pištaljka".
Za ova "oproštena" krivična dela putem oportuniteta niko ni ne pita. A onda se postavlja pitanje čemu uopšte služi tužilačka evidencija u koju su, kako su za Pištaljku naveli iz tužilaštva u Jagodini, upisani ime i prezime, krivično delo za koje je korišten oportunitet kao i iznos koji je osumnjičeni uplatio u humanitarne svrhe.
Republika Srbija je načelo oportuniteta, ili kako se to stručno naziva "odlaganje krivičnog gonjenja", u svoj pravni sistem uvela još 2002. godine za krivična dela za koja je zaprećena novčana ili kazna do pet godina zatvora da bi se, kako je tada objašnjeno, rasteretili sudovi. Članom 283 Zakonika o krivičnom postupku predviđeno je da javni tužilac može odložiti krivično gonjenje ako osumnjičeni prihvati da, između ostalog, na račun propisan za uplatu javnih prihoda uplati određeni novčani iznos, koji se koristi za humanitarne ili druge javne svrhe.
Ovaj Zakonik, međutim, ne daje odgovor na pitanje da li je osoba koja plati oportunitet podobna za obavljanje neke javne funkcije?
Posebnu nelogičnost po pitanju oportuniteta stvara i mogućnost da tužilaštvo predloži odlaganje krivičnog gonjenja samo uz pristanak počinioca i da za to nije potrebna saglasnost oštećenog, koji svoja prava može ostvariti u posebnom parničnom postupku. U zakonu, takođe, ne postoji mogućnost da počinilac krivičnog dela bude makar suspendovan sa javne funkcije ukoliko se pozvao na oportunitet.
Pa ipak, uprkos svemu ili baš zbog toga, ovaj pravni institut je u Srbiji postao toliko omiljen da je Ministarstvo pravde za samo dve godine na osnovu oportuniteta prikupilo skoro osam miliona evra.
Ceo tekst o tome koliko je besmisleno ovo načelo u pojedinim slučajevima, možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Pravično sudjenje
Sirotinji sude i dodeljuju im advokate branioce po službenoj dužnosti.
Advokate optužene sirotinje država plaća jadno ili nikako- 50% od cene nakon pravosnažnosti presude ! (poznata je brzina sudjenja u Srbiji) i to pod uslovom da računi sudova nisu u blokadi (uglavnom jesu u blokadi!)
Plata tužioca i sudija je redovna i velika.
To se zove pravično sudjenje u Srbiji.
Pravilna primena
Bogati plaćaju,a sirotinju krivično gone!
Oportunitet treba ukinuti. To je diskriminacija siromašnih okrivljenih.
Joka
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar