Kako navodi zamenik načelnika Uprave saobraćajne policije MUP-a Boban Milinković, statistika u Srbiji ne odskače od evropske, gde u proseku između 20 i 30 odsto žrtava saobraćajnih nesreća strada zbog učesnika u saobraćaju koji su pod dejstvom alkohola.
"Svako peto lice koje pogine na našim putevima pogine u nezgodi u kojoj je jedan od vozača bio pod dejstvom alkohola. To deluje stravično međutim, istraživanja pokazuju da na primer u Irskoj 38 odsto od ukupno stradalih u nesrećama pogine zbog alkohola, dok je taj procenat u Hrvatskoj za prethodne dve godine 24 odsto", naveo je Milinković.
Prosečno se godišnje iz saobraćaja isključi oko 50.000 vozača pod dejstvom alkohola, od čega se na trežnjenju zadrži oko 10.000.
Novi alkometri imaju savremeniji softver koji omogućava brže pokazivanje da li neko ima alkohola u krvi ili ne. Ovi uređaji imaju aktivno i pasivno stanje, gde pasivni samo utvrđuje da li neko ima alkohola u krvi ili ne dok aktivni meri količinu alkohola.
"Za sat vremena jedan policajac može da istestira između 100 i 120 vozača. Ako nas ima nekoliko na jednom punktu mi praktično možemo da istestiramo sve vozače koji tuda prođu", ističe Milinković.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Huncut
dule
1) 0,3 - 0,5
2) 0,5-1
3) više od 1 promil alkohola
M
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar