Kako piše "Politika", Mreža za restituciju najavljuje pokretanje tužbe zbog spornih zakonskih rešenja koja onemogućuju građane da vrate oduzetu imovinu, a u Agenciji za restituciju naglašavaju da ne postoji treća opcija. Svim građanima kojima imovina ne može da bude vraćena u naturi biće ponuđeno obeštećenje, a ukoliko na njega ne žele da pristanu, ostaće kratkih rukava.
Iako su u Agenciji za restituciju najavili da će sledeće godine početi emitovanje obveznica, još nije poznat ni okvirni iznos obeštećenja kojem se građani mogu nadati. Vlada Srbije trebalo bi sledećeg meseca da usvoji uredbu kojom će biti utvrđeni izgled i vrednost obveznica, kao i visina koeficijenta na osnovu kojeg će biti izračunat iznos obeštećenja. Iako je do 30. juna vlada trebalo da završi ovaj posao, o ovoj temi nije bilo reči na dosadašnjim sednicama.
Agencija za restituciju do sada je pripremila oko hiljadu rešenja o pravu na obeštećenje u novcu, a vrednost potraživane imovine utvrđena je na osnovu podataka Poreske uprave. Međutim, bez obzira na tržišnu vrednost potraživane imovine, maksimalni iznos obeštećenja iznosiće pola miliona evra.
Predstavnik Mreže za restituciju Mile Antić za "Politiku" kaže da id 2004. godine postoji Fond za restituciju, u koji je trebalo da se sliva novac do privatizacije i konverzije. Međutim, prema njegovim rečima, država trenutno nema novca čak ni za isplatu prve godišnje rate.
Prema važećem zakonu, obveznice bi trebalo da budu isplaćivane do 2030. godine, u godišnjim ratama, a starijima od 70 godina obeštećenje mora biti isplaćeno u roku od pet godina. Antić naglašava da je sada jasno da će isplata obeštećenja biti finansirana iz budćeta, tačnije novcem svih građana Srbije.
"Došli smo do apsurdne situacije jer će sada država uzimati novac od moje porodice, kao i od svih ostalih koji potražuju imovinu, kako bi obezbedili novac za isplatu obeštećenja za našu imovinu. Ne poznajem nikoga ko će prihvatiti ovakvo rešenje", navodi Antić i dodaje da država možda nema dovoljno stanova i kuća kako bi vratila potraživane nekretnine, ali da raspolaže stotinama hiljada hektara poljoprivrednog i šumskog zemljišta.
"Ukoliko nekome ne može da bude vraćen stan jer je otkupljen ili je na parceli njegovog dede izgrađena zgrada, država može da mu ponudi parče zemlje ili šumu slične vrednosti. Na ovuz ponudu građani bi pristali, jer će tako dobiti konkretnu imovinu koju mogu da prodaju", kaže Antić.
Opširnije o ovoj temi u tekstu
Politike.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
István
Zivan
Dragoslav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar