"Masovno prikupljanje podataka o komunikaciji građana Srbije"

Šer fondacija tvrdi da institucije iz civilnog i vojnog sistema bezbednosti Srbije godišnje prikupe više stotina hiljada podataka o komunikaciji građana u netransparentnoj proceduri i često bez odgovarajuće kontrole obrade ličnih podataka.
U tome im pomažu, kako navode u novoj analizi, kompanije koje pružaju usluge mobilne telefonije i interneta, koje arbitrarno primenjuju važeće obaveze i samostalno procenjuju da li su zahtevi organa javne vlasti pravno osnovani.
 
Pojašnjavaju da su koristili godišnje izveštaje koje su kompanije mobilne telefonije dužne da dostavljaju službi Poverenika, u skladu sa izmenama Zakona o elektronskim komunikacijama iz 2014. godine. "Ovu obavezu imaju i organi vlasti, iako su policija i tajne službe ove statističke podatke najpre okarakterisale kao tajne", navodi se u izveštaju fondacije.
 
Kako kažu, samo jedan operator mobilne telefonije, Telenor, zabeležio je u 2016. godini skoro 300.000 samostalnih pristupa podacima o komunikaciji građana, a ta kompanija je ujedno i jedina koja, u skladu sa zakonom, prijavljuje samostalne pristupe organa vlasti svojoj mreži.
 
"Mada druga dva velika operatora izostavljaju samostalne pristupe iz svojih godišnjih izveštaja, Vojnobezbednosna agencija navodi da se `za pristup zadržanim podacima o elektronskim komunikacijama koriste pristupne aplikacije operatora VIP, Telenor, MTS i Telekom`", navode u fondaciji.
 
Dodaju da je trend rasta vidljiv i u evidencijama državnih organa, pa je policija prošle godine uputila ukupno oko 97.000 hiljada zahteva za pristup zadržanim podacima ili 20.000 zahteva više nego 2014. Podsećaju da odlukom Ustavnog suda zadržani, odnosno podaci o komunikaciji, predstavljaju lične podatke na koje se primenjuje opšti režim zaštite ljudskih prava i sloboda.
 
"Uprkos unapređenoj zakonskoj regulativi, procedure u ovoj oblasti i dalje su netransparentne, dok bi količina podataka o komunikaciji građana koja se obrađuje bez dovoljne kontrole trebalo da posluži kao signal da se treba pozabaviti ovom praksom", navode u Šer fondaciji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Petar

    01.09.2017 15:56
    bee free
    predjite na linux operativne sisteme i malo naucite kako stvari funkcionishu, pa necete morati da brinete o tome.ali sobzitom da vecina stanovnishtva vishe voli da gleda grand, starlete rijalitije i ostala sranja,nego da se lati knjige bolje nisu ni zasluzili!!!!
  • Gradjanin

    30.08.2017 16:29
    Internet kao i Kuća
    Preturati po momjoj elektronskoj komunikaciji je isto kao da vam svako može ući u stan, i bez vaše saglasnosti i znanja, i bilo koje doba i razgledati šta mu se prohte, čak i vaše najintimnije stvari. Teži oblik kriminala i nasilja nad nama je je da nam nešto ukrade ili zloupotrebi podatke, a blaži oblik je da samo gleda, bez krađe ili zloupotrebe.
  • Shimmy

    30.08.2017 10:16
    @Drum
    Svaki put kad mi neko kaze "nemam sta da krijem", ja mu ponudim da se licno nadjemo, da napravimo ugovor o potencijalnoj zloupotrebi podataka, tj garanciji da isti nece biti zloupotrebljeni. Zatim da mi isti da sifre od fb naloga, ebanking usluge banke, email-a, lozinku od racunara i telefona, i kompletne privatnosti! Privatnost je vazna stvar, cak i kad se ne radi nista lose ili nemoralno!

    I na kraju krajeva ko je taj koji vam garantuje da podaci nece biti zloupotrebljeni i da li mu verujete? Drzava? Verujete li drzavi? Google? Imate poverenja u google? Onda ok.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija