Istraživanje "Kojem bi se carstvu priklonili... Srbija između Istoka i Zapada" pokazalo je da većina ispitanika, njih 41 odsto, smatra da je Rusija najveći prijatelj Srbije, a slede Kina sa šest odsto, Grčka četiri odsto, Makedonija (tri odsto) i Crna Gora i Nemačka sa po dva odsto.
S druge strane, prema rezultatima istraživanja, na pitanja u kojoj bi zemlji, posle Srbije, najviše voleli da žive i koju bi državu preporučili svojoj deci za život i rad, prednjače zapadne zemlje.
Tako je 11 odsto ispitanika na pitanje u kojoj bi zemlji najviše voleli da žive navelo Nemačku, sedam odsto Švajcarsku, po pet odsto Austriju, Italiju i Švedsku, dok se četiri odsto izjasnilo za SAD. Svojoj deci bi za život i rad 16 odsto ispitanika preporučilo Nemačku, 11 odsto Švajcarsku, po pet odsto Austriju i SAD, a po cetiri odsto Švedsku i Norvešku.
Glavni istrazivač Srećko Mihailović rekao je da mnoge njegove kolege kažu da istraživanje nije ni trebalo raditi jer su poznati rezultati.
"Srbiji je srce na Istoku, a džep na Zapadu. To je nalaz mnogih istraživanja na ovu temu", naveo je Mihailović na predstavljanju rezultata istraživanja koje je, kako je naveo, sprovedeno na reprezentativnom uzorku od 1.200 ispitanika.
Navodi da je zanimljiv i nalaz u vezi starosti ispitanika i njihovih odgovora na četiri pitanja u istraživanju. Naime, pokazalo se da mladi ispitanici imaju nešto povoljniji odnos prema zapadnim zemljama, nego što imaju prema Rusiji, za razliku od najstarijih ispitanika, pogotovo starijih od 75 godina, koji su više orijentisani ka Rusiji.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 4
Pelcer
41% ignoratno i nepismeno stanovnistvo.
Zato se od dolaska Milosevica koprcamo u bedi, beznadju, i kriminalu.
rade
Prosto
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar