Ambrozija će mučiti alergične do kraja septembra

Polen ambrozije, krivac za muke mnogobrojnih alergičnih, već danima je u povećanim koncentracijama u vazduhu širom Srbije - čak i do 20 puta preko graničnih vrednosti.

Kako kažu za "Novosti" u Agenciji za zaštitu životne sredine, visoke koncentracije ovog polena ostaće i u narednoj nedelji, dok će u vazduhu ostati do kraja septembra.

Zbog ove korovske biljke pati, u proseku, svaki deseti stanovnik Srbije, i uzrok je više od polovine svih polenskih reakcija.

Ovaj opasan korov počinje da cveta od sredine avgusta, kada je već kasno za pravu akciju suzbijanja. Ambrozija, kažu stručnjaci, mora da bude posečena pre cvetanja, krajem jula i početkom avgusta, jer kada se kosi u cvetu, polen može čak i da se raširi. Vetar može da raznese polen i na udaljenost od 300 kilometara. Jedna biljka ima i do 150.000 semenki.

"Suvo, vetrovito vreme pogoduje širenju i jačanju efekata na one koji su alergični", kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine SEPA. "Padom temperature ambrozija invanzivnije cveta, a prvi dani septembra su period njene najveće koncentracije. Počinju da cvetaju i bočne grane korova, a ta situacija trajaće do kraja septembra. Zato apelujemo na građane da prate naš sajt sa informacijama o koncentracijama alergena u vazduhu i ponašaju se u skladu s tim."

Agencija za zaštitu životne sredine meri koncentracije alergena u 25 mernih stanica. Već nekolio nedelja u "crvenoj zoni" visokih koncentracija upravo je polen ambrozije. Više puta su pređene granične vrednosti od 30 polenovih zrna po metru kubnom vazduha, a nekim danima, na određenim lokacijama, granične vrednosti su premašivane i 20 puta.

Najveće koncentracije polena ambrozije su po pravilu u Vojvodini, ali i u Beogradu, dok je manja ka jugu Srbije - Nišu, Vranju, Sokobanji, a najniža na Zlatiboru.

U Vojvodini ambrozije najviše ima zbog napuštenih, neobrađenih njiva, zaraslih parcela. Rasadnici ove biljke su i rečna korita Save i Dunava koji se ne održavaju. Bilo bi značajno da i kod nas postoji odredba zakona, poput onog u Hrvatskoj, gde su vlasnici obavezni da uklanjaju ambroziju sa svojih parcela.

Prema rečima dr Dragane Tadić, načelnice odeljenja alergologije i imunologije KBC Bežanijska kosa, svake godine beleži se povećanje broja alergijskih oboljenja, a ambrozija je izuzetno alergogena i veliki broj pacijenata je osetljiv na nju.

"Polen ambrozije može da utiče na sve respiratorne organe, izaziva oticanje i suzenje očiju, zapušen nos, kijanje, suvi kašalj, ili teške napade bronhijalne astme", kaže dr Tadić.

Alergični na polen ambrozije trebalo bi da izbegavaju izlazak iz kuće ujutru, jer je tada koncentracija polena najjača - kažu u Agenciji za zaštitu životne sredine. Preporuka je i češće presvlačenje, jer polen ostaje na odeći, kao i često tuširanje i pranje kose kako bi se sprao polen. Dobro je i biti u klimatizovanim prostorijama, jer filteri iz klima-uređaja zadržavaju polen. I naravno, koristiti terapiju protiv alergija. Preko dana treba držati prozore zatvorene, stan češće usisavati i uzimati redovno antihistaminike i sprejove na bazi kortikosteroida.

Podsetimo, i Novosađani se konstantno žale na probleme sa ambrozijom u svim delovima grada. Jedan od razloga širenja ovog korova jeste i ubrzani razvoj grada. Ambrozija se, uz pogodnu klimu i neuređenu površinu koja ostaje nakon građevinskih radova, veoma lako javlja i predstavlja prirodnu pojavu. Opširnije o tome kakva je situacija u Novom Sadu možete pročitati u našem tekstu OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).