Mlađi imaju manje poverenja u policiju

Građani Srbije najviše veruju obrazovnim institucijama, policiji i sistemu zdravstvene zaštite, a ove godine je 56 odsto građana izrazilo poverenje u policiju što je do sada najviši iskazani stepen poverenja, navodi se u rezultatima istraživanja javnog mnjenja "Stavovi građana o policiji" koje je sproveo Beogradski centar za bezbednosnu politiku.
Istraživanje koje je obavljeno na uzorku od 1.000 punoletnih građana Srbije pokazalo je da se stepen poverenja u policiju povećava, ali da je i dalje ispod svetskog proseka koji iznosi od 60 do 90 odsto. Kada je reč o korumpiranosti, policija se nalazi na četvrtom mestu institucija koje građani smatraju najkorumpiranijim, a pre nje se nalaze sistem zdravstvene zaštite, tržišna inspekcija i carina.
 
U Srbiji 66 odsto građana smatra da je policija korumpirana, a najkorumpiranijim delom ocenjuje se saobraćajna policija što je rezultat koji se ponavlja iz godine u godinu. Na pitanje koja institucija bi trebalo da vodi borbu protiv korupcije u policiji, 20 odsto građana odgovara da je to unutrašnja kontrola u policiji, njih 18 odsto smatra da je to vlada, a isto toliko njih misli da je to ministar unutrašnjih poslova.
 
Istraživanje je pokazalo da 42 odsto najmlađeg dela stanovništva (od 18 do 29 godina) ima najmanje poverenja, dok 76 odsto starijih građana (65+) imaju najviše poverenja u policiju.
 
Kada je reč o institucijama kojima građani najmanje veruju to su već tradicionalno tržišna inspekcija, pravosuđe i mediji.
 
Ovo istraživanje obavljeno je pored Srbije i u Albaniji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Kosovu i Makedoniji, takođe na 1.000 punoletnih ispitanika. Rezultati pokazuju da građani Zapadnog Balkana imaju visok stepen poverenja u obrazovanje i zdravstvo, dok u policiju veruje 59 odsto građana.
 
Najviše poverenja u policiju imaju građani Kosova, 69 odsto, građani Crne Gore 65 odsto, dok najmanje poverenja imaju građani Makedonije, 54 odsto i BiH, 47 odsto.
 
Najkorumpiranijim institucijama građani Zapadnog Balkana smatraju sudstvo, zdravstvo, carinu i tužilaštvo.
 
Kada je u pitanju prijavljivanje korupcije, najviše građana Makedonije je spremno da prijavi korupciju, njih 70 odsto, dok su na prijavu korupcije najmanje spremni građani Srbije, njih 26 odsto bi se odlučilo na taj korak.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • poapa

    15.09.2017 11:01
    Ministar policije? Doktor plagijator sa privatnog fakulteta koji nista u zivotu nije radio...
    U policiju se zaposljavaju samo ljudi sa jakim i rodjackim vezama...
    Malo po malo neki policajac uhvacen u prodaji droge, mitu, pucnjavi itd...
    Ne preduzimaju nista protiv ovih sto su na vlasti...
    Sede po kaficima za vreme sluzbe....
    idt...

    U takvu policiju ni ne treba imati poverenja.


  • NS

    15.09.2017 10:50
    Poverenja u svercere droge, korumpirane saobracajce, uterivace dugova posrednike u prostituciji.... koje poverenje o cemu vi to?????
  • Fjutog

    15.09.2017 10:39
    Mladi treba da imaju puno poverenje u Miliciju. Milicajci su ponos naseg plemena.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).