Zašto nam i dalje traže dodatne papire na šalterima?

Kada je korisnik novosadske filijale RFZO-a razbio stakla, nagađalo se da ga je iznervirala procedura i čekanje.
To nije opravdalo njegovo ponašanje, ali je dalo povoda da se proveri kako se sprovodi Zakon o opštem upravnom postupku koji se primenjuje od juna, prenosi RTS
 
Trebalo bi da omogući da se podaci, koji se nalaze u službenim evidencijama, razmenjuju po službenoj dužnosti i da se više ne traže od građana.
 
"Fali ti jedan papir" (FT1P) trebalo je već da ode u legendu, bar se tome nadaju oni koji rade na unapređenju elektronske uprave. Građani su, čini se, najglasnije sudije.
 
"Danas je peti dan kako se šetam iz jedne ustanove u drugu, jedni kažu da idem kod notara, notar kaže da idem nazad u opštinu, u opštinama me šalju u socijalnu pomoć, socijalna pomoć nazad na biro", kaže jedna građanka.
 
Pet dana godišnje – procena je da će građani toliko uštedeti kada se u jednoj bazi podataka nađu sva potrebna dokumenta.U lokalnim samoupravama prosečno čekanje bilo je između 14 i 16 minuta, na šalterima MUP-a između 26 i 36 minuta. Rekorderi u brzini izdavanja su izvodi iz matičnih knjiga.
 
"Evidencije o državljanstvu građana Republike Srbije su u postupku objedinjavanja u centralni sistem i očekuje se da do kraja i ona budu u tom centralnom sistemu e-uprave, tako da će organi u potpunosti biti u mogućnosti da ne zahtevaju od građana sve isprave ili od drugih organa da im se dostavljaju poštom", kaže Goran Aleksić, načelnik opštih poslova u Kragujevcu.
 
Oko 50 jedinica lokalne samouprave smanjilo je čekanje na šalteru. Plan resornog ministarstva je da do kraja godine to bude slučaj u 90 odsto njih.
 
"Da bi zapravo postojao jedan šalter na kojem može više stotina različitih zahteva da se ispostavi potreban je dalji rad – pravni, organizacioni, logistički, kadrovski. Tako da prava mera uspeha neće biti broj šaltera nego broj dokumenata koji se nije tražio od građana", rekao je Dražen Maravić iz Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu.
 
Pravilo da se po rođenu deteta prijava imena, prebivališta roditelja kao i da se upis u knjigu rođenih obavi u porodilištu, zaživelo je u praksi.
 
Podsetimo, nepoznati muškarac porazbijao je 18. septembra oko 10:30 časova stakla na ulazu u novosadsku filijalu Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje na Žitnom trgu. Prema navodima svedoka, ovaj građanin je bio vidno besan zbog toga što nije uspeo da overi zdravstvenu knjižicu - jer mu je nedostajao jedan papir.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Dragan

    24.09.2017 20:27
    @zla..
    Nek mi neko objasni kako npr funkcionise salter sala u banci intesi a ne moze npr u supu.
    Isti narod, isti grad, isto godiste sve isto, ovi rade, stranke se smenjuju, a ovamo kolaps.
    Ovi tiho pricahu, obracaju se sa vi, a ovi podizu ton i sa vama su na ti.
  • Dragan

    24.09.2017 19:01
    @zongler
    Sećaš li se da smo i mi tako oterali bagru? Pa je došla ista bagra pod drugim nazivima.
  • Zla..

    24.09.2017 18:21
    Salteri
    Šalteri su poslednja "stanica" primene nekih Zakona koji se donose na vrhu: zdravstveni, poreski, administrativni..... Oni "mudraci"koji sve te nebuloze donose, nisu u koži onog na šalteru koji sve to mora da primeni u direktnom kontaktu sa korisnikom i zato ih baš briga.. Znači, taj na šalteru je izmedju čekića i nakovnja.Zamislite sebe u toj ulozi, kad te udaraju i šef i korisnik. Uzgred, ne radim na šalteru nego, naprotv, onaj koji se prekrsti pre nego što mu pridje. Ali, pokušavam da razumem....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn