Međutim, kako piše
Insajder.net, niko ne postavlja pitanja kako je moguće da nikada do danas nisu ispitani brojni poslovi Miroslava Miškovića koji su, svih prethodnih godina, bili unosni i to na štetu budzeta, a omogućeni odlukama i zakonima koje je donosila drzava.
Iako živi i radi u Srbiji, Miroslav Mišković, kao i mnogi drugi biznismeni, ovde praktično ima status stranog investitora. Prema istraživanju Insajdera, njegova firma Delta holding koja je vlasnik celokupne imovine u Srbiji zapravo je u većinskom vlasništvu Miškovićeve of-šor kompanije Hemslejd sa Kipra.
Advokat Krsto Bobot osvrnuo se na presudu kojom je Miroslav Mišković zbog "nedostatka dokaza" oslobođen optužbe za zloupotrebe u poslovanju putarskih preduzeća. On je povodom toga kazao da je nekadašnji, poznati beogradski profesor krivičnog prava na Pravnom fakultetu Ljubiša Lazarević često ponavljao svojim studentima da se dobra i uspešna advokatura vrlo često zasniva na lošem radu policije i tužilaštva.
Da li je u slučaju oslobađanja Miškovića u "putarskom procesu" uz pravo zadovoljena i pravda?
Na to pitanje je šira javnost, ona bez diplome Pravnog fakulteta, reagovala dvojako - jedni su uvereni da su propusti, počev od optužnice, nastali zbog upliva politike, dok su drugi prosto ubeđeni da pravda nije zadovoljena. Bobot, koji je inače i sam bio branilac u krivičnom postupku protiv Miškovića do jedne faze, te je upoznat sa činjeničnim stanjem u spisima i sa optužbom u tom konkretnom slučaju, ukazuje za Tanjug da je problem, ipak, malo širi.
Naime, kako kaže, dokle god pitanje krivičnog progona nije potpuno u vlasti javnog tužilaštva, već je podležno raznim uticajima na izvršne vlasti, dotle ćemo, kaže, imati loša ili neosnovana optuženja i, u krajnjem rezultatu, oslobađajuće presude.
Njegov kolega, advokat Nebojša Anđelković navodi da je Miškovića odbrana iskoristila sva procesna prava u najboljem interesu svog klijenta, te da policija i tužilaštvo nisu obezbedili dovoljno dobre dokaze na osnovu kojih bi se donela odgovarajuća presuda.
On ističe da je sud, kada je reč pre svega o krivičnom delu zloupotrebe službenog položaja i ovlašćenja, za šta je na osnovu presude Apelacionog suda oslobođen Mišković, dužan da oslobodi od optužbe lice koje se nalazi u krivičnom postupku, ukoliko, prema slovu zakona, nisu dokazani osnovi sumnje i ukoliko ne postoje kvalitetni dokazi.
"Radi se o oslobađajućoj presudi koja se bazira na propisno pravnim pretpostavakma, a ne na materijalno pravnim činjenicama, što je dovelo do ovakve odluke", ukazao je Anđelković.
Što se tiče drugog dela, koji se tiče utaje poreza, za šta se, u odvojenom procesu, sumnjiči Mišković, u tom delu je takođe "postupak ponovljen", odnosno, objašnjava ovaj advokat, "presuda Apelacionog suda je u tom delu ukinula prvostepenu odluku, jer postoje bitne povrede postupka.
Mišković je ovu "polovičnu" pobedu inače dočekao u Beogradu, umesto, kako je želeo, u Ljubljani, gde je svečano otvoren njegov hotel Interkontinental, pošto je Specijalni sud odbio da mu privremeno vrati pasoš, koji mu je oduzet kako ne bi pobegao iz zemlje.
Vlasnik Delta Holdinga, jedan od najbogatijih ljudi u regionu, započeo je, kao i većina tranzicionih tajkuna, najpre u nekadašnjoj Jugobanci i preduzeću Trajal iz Kruševca.
U Hemijsku industriju Župa prešao je 1977, najpre kao direktor finasijskog sektora, zatim potpredsednik Poslovodnog odbora za finansije, pa, deset godina kasnije, generalni direktor kompanije. Odatle je direktno ušao u politiku, i 1990. izabran za potpredsednika Izvršnog veća, ondašnje vlade, SR Srbije, ali je tu funkciju vršio samo šest meseci. Već sledeće godine osnovao je kompaniju Delta M, a ubrzo potom i Delta banku, koje su uspešno poslovale tokom ratova na prostoru nekadašnje Jugoslavije i tokom režima Slobodana Miloševića.
Nakon pokretanja krivičnog postupka protiv Miškovića, u decembru 2012. godine, po nalogu suda i tužilaštva blokirani su njegova privatna imovina i računi, kako ih ne bi otuđio u toku sudskog procesa, a on je u više navrata govorio na suđenju da je u pitanju više 45 miliona evra. Mišković je tada uhapšen zbog sumnje da je zloupotrebom položaja izvlačio novac iz putarskih preduzeća i tako doveo do njihove propasti, od čega je, zbog nedostatka dokaza, oslobođen.
Miškoviću će se prema odluci istog, Apelacionog suda, suđenje ponoviti zbog optužbi da je pomogao sinu Marku da utaji pored po odbitku od 3.3 miliona evra.
U pritvoru je bio sedam i po meseci, pošto je u julu 2013. platio najviše izrečeno jemstvo u Srbiji ikad, od 12 miliona evra u gotovini za odbranu sa slobode.
Od početka ovog procesa, americka lobistička grupa "Podesta" lobirala je, prema pisanju medija, kod uticajnih ličnosti u Srbiji, EU i SAD predstavljajući Miškovića kao žrtvu, dok su tok početka suđenja, na poziv i o trošku Miškovića, pratili poznati pravnici iz Evrope i SAD.
Komentari 5
Turbo gedzovan
100%Taksista
Branko
Ni sudije kada slobodnim sudijskim uverenjem donesu protiv zakonitu presudu: ne odgovaraju!
Savršeno za "ORGANIZOVANI KRIMINAL, koji ostaje ne kažnjen!
Mora se formirati kontrolno telo za kontrolu tužilaca i sudija - koje nikada niko nije kontrolisao!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar