Kako podseća
"Danas", ministar poljoprivrede Branislav Nedimović poručio je u maju da je Industrija mesa "Đurđević" prva koja je dobila dozvolu da izvozi jagnjetinu u Kinu i kako bi "do kraja juna" još osam klanica trebalo da dobije istu tu dozvolu. Najavu ministra potvrdio je i direktor "IM Đurđević" Đorđe Kuzminac, rekavši da planiraju da "u naredna dva meseca" pošalju prvih 3.000 jagnjadi za Kinu.
Međutim, prema podacima PKS, nije zabeležen nikakav izvoz mesa u ovu dalekoistočnu zemlju.
"Nije bilo izvoza jagnjećeg i ovčijeg mesa u Kinu za prvih sedam meseci. Što se tiče drugih vrsta mesa takođe nije bilo izvoza u Kinu", ističe se u odgovoru Udruženja za stočarsku proizvodnju Udruženja za stočarsku proizvodnju i preradu stočarskih proizvoda PKS.
Informacija o tome zašto nije došlo do izvoza još uvek nema, pošto je, kako je rečeno "Danasu", direktor na poslovnom putu. Odgovori na pitanja da li je izvoz mesa za Kinu počeo, da li su dozvolu dobile posle "Đurđevića" još neke klanice i da li se radi nešto na dozvolama za izvoz ostalih poljoprivrednih proizvoda za ovu zemlju, nisu stigli ni iz Ministarstva poljoprivrede.
U Srbiji je krajem decembra prošle godine, prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, bilo 1,66 miliona ovaca, što je za 6,9 odsto manje nego u prethodnom periodu. Krajem 2016. u Srbiji je bilo i tri miliona svinja i nešto malo manje od 900.000 goveda. Ceo stočni fond u 2016. manji je nego ranijih godina. U odnosu na desetogodišnji prosek (mereno od 2006. do 2015) ukupan broj goveda trenutno manji je za 8,9 odsto, svinja je za 12,6 odsto manje, koza za 19, 1 odsto, dok je ovaca u proseku više za 4,1 odsto.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 5
Vlada
Goxns
Обсервер
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar