On je istakao da su jezik i pismo osnovno identitetsko pitanje jedne kulture, ne samo u Srbiji nego to važi za sve moderne države.
"
Duh vremena je uticao da ćirilicu potisne latinica, što nije dobro za kulturno nasleđe i identitet. Naš narod je bio rasut na različitim područjima tokom istorije, bilo je tu kulturoloških razloga, ali i okupacionih mera", rekao je Vukosavljević za
"Novosti".
On je podsetio da je latinica prvi put u širem, zvaničnom smislu, ušla u Srbiju i Beograd 1915. godine prilikom austrougarske okupacije.
"Svi okupatori su kao jednu od prvih mera uvodili zabranu upotrebe ćirilice, što bi se desilo i u NDH, jer su time napadali identitet i osećaj istorijskog kontinuiteta našeg naroda", rekao je Vukosavljević.
On je istakao da srpski jezik, za razliku od nekih tumačenja, nema dva pisma, nego jedno - ćirilicu i da je tako zapisano u Ustavu.
"Postoji u našim prostorima distinkcija preuzeta iz bivše SFRJ gde se pravi razlika između jezika u službenoj i javnoj upotrebi, pa smo došli u situaciju da se tumači kako srpski jezik ima dva pisma. Ne, srpski jezik ima samo jedno pismo - ćirilicu, tako piše i u Ustavu, ali život često iskrivi ono što se proklamuje", rekao je Vukosavljević.
On je ukazao da je ćirilica jedan od osnovnih izraza kulture i tradicije srpskog naroda i da joj preti opasnost da praktično bude skoro sasvim istisnuta iz javne upotrebe ukoliko bi se nastavio ovakav trend njenog nekorišćenja.
Kako ističe razlozi su razni - dominacija engleskog jezika, razvoj industrije zabave, interneta, pa samim tim i veće upotrebe latinice i zato je resorno ministarstvo u Strategiji razvoja kulture predložilo mere kako bi se ćirilica više koristila.
"One nisu restriktivne niti usmerene protiv latinice. Podsticanjem svesti i poreskim olakšicama ćirilica bi mogla da se očuva kao pismo u upotrebi. Nećemo je nametati silom, jer je reč o simboličkim stimulativnim merama", rekao je Vukosavljević.
On je naglasio i da se kultura govora u Srbiji mora poboljšavati, mora se širiti kultura čitanja kvalitetne literature, jezik mora biti dodatno standardizovan i moraju se raditi novi rečnici.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 10
Lui
Gladius et anus
Talac
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar