Pištaljka piše da je njeno višemesečno istraživanje o toj temi dovelo do toga da satelitski snimci budu uklonjeni sa interneta. Naime, samo jedan dan pošto su RGZ pitali za objašnjenje kako to da se čitava područja na satelitskom snimku ne vide – on je skinut sa portala RGZ-a Geosrbija na kom je bio objavljen početkom oktobra.
V.d. direktora Republičkog geodetskog zavoda Borko Drašković, koji odbija da odgovara na pitanja koja su od javnog značaja, ne samo da skriva sporni snimak već odbija da javnosti dostavi na uvid ugovor o kupovini ovih snimaka zbog kojih je građane Srbije zadužio za skoro milion evra kod Svetske banke.
Pritisnut činjenicama, Drašković je odbio da odgovori na pitanje Pištaljke zašto se na snimku ne vide svi krajevi Srbije i tvrdi da je snimak skinut zbog "tehničkih problema".
"Postavljate puno stručnih pitanja. Nisam ja profesor da vam objašnjavam. Upišite Geodetski fakultet, tamo imate predmet satelitski snimci, pa saznajte", rekao je Drašković i prekinuo telefonsku vezu.
Iako je ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović pre dve godine obećala da do kraja 2016. godine neće više biti nelegalnih objekata, registar nekretnina Srbija još uvek nema, a prema podacima iz ministarstva oko milion i po objekata i dalje je nelegalno. I direktor RGZ-a Drašković u martu ove godine tvrdio je da će registar biti napravljen u roku od šest meseci i to "korišćenjem satelitskih snimaka, savremenih tehnologija i veštačke inteligencije".
Vršilac dužnosti pomoćnika direktora Sektora za topografiju i kartografiju RGZ-a Jelena Matić Varenica u pisanom odgovoru navela je da satelitski snimak predstavlja"„samo jedan od izvora informacija za utvrđivanje faktičkog stanja na terenu". Varenica Matić takođe tvrdi i da se pojedine oblasti ne vide jer su na snimcima registrovani "oblaci i senke od oblaka koji zaklanjaju detalj".
"Iz tehničkih razloga nisu se mogli prikupiti snimci na kojima nisu registrovani oblaci za predmetna područja", piše u odgovoru v.d. pomoćnika direktora RGZ-a.
Da nije reč o detalju Pištaljka se uverila uvidom u satelitski snimak, dok je još bio dostupan javnosti. Zbog oblaka snimak nije obuhvatio objekte u centralnom delu Loznice, delove Beograda, nekretnine na severu Subotice, ali i druge oblasti.
Činjenica da se stotine objekata ne vidi na snimku predstavlja veliki problem s obzirom na to da je satelitski snimak ključno sredstvo za najnoviji pokušaj legalizacije svih bespravno sagrađenih objekata. Naime, na predlog Ministarstva građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Skupština je usvojila Zakon o ozakonjenju objekata, koji je stupio na snagu 27. novembra 2015. godine. Sve što je nelegalno izgrađeno posle ovog datuma – po Zakonu o ozakonjenju mora biti srušeno. Zakon je takođe propisao da je dokaz vremena izgradnje satelitski snimak, odnosno da nelegalni objekti koji se vide na sateliskom snimku mogu biti ozakonjeni, a oni koji se ne vide moraju biti srušeni.
Ceo tekst Pištaljke možete pročitati
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 24
ћирилица
Наиме, крајем 2007. године, РГЗ је потписао уговор са конзорцијумом фирми "Simens IT solutions and services" i " MS GIS Informationssysteme".
Уговор се односио на набавку софтнерске апликације за катастар непокретности.
Због непоштовања уговора обе компаније конзорцијума, 2010-е раскинуле уговор и поднеле тужбу против РГз-а за накнаду штете, пред арбитражним судом у Стразбуру.
Октобра 2014. окончан је поступак на штету РГЗ-а, а 22.септембра 2017. започет је процес новчаног извршења.
Не види се прави разлог раскида уговора, а у објашњању "Simens-a" нису јасне улоге "Simens doo Beograd i "Atos IT Solution and services doo Beograd".
Може се оправдано закључити да су РГЗ и београдске фирме " Simens" i " Atos IT", биле у дилу ради прибављања користи.
Обзиром да је овај програм део легализације објеката, може се срачунати колико нас коштају радње за почетак легализације.
- Изгубљени спор са "Simensom"----------------------------------------------1,2 мил. E
- Набавка нове софтерске апликације--------------------------------------- 1,2 милl. E
- Купљени сателитски снимак са ''рупама''------------------------------------1,0 мил. Е
- Нови сателитски снимак--------------------------------------------------------1,0 мил. Е
Но, мене не брине тај износ, већ што је директор, уместо осуде, добио ново руководеће радно место!
Етна
Под притиском јавности сателитски снимак је објављен 01.10.2017, на порталу Геосрбија, да би 24 дана после тога и један дан после '' Пиштаљкиних'' питања склоњен од јавности.
После скоро две године констатовано је да је купљени снимак са ''рупама''.
Иако су меродавни ( Министарство, РГЗ,...), о квалитету снимка говорили са епитетима : ''Снимак високе резолуције'', '' Снимак савремене технологије и вештачке интелигенције'', добили смо снимак са ''рупама''. због облака и грања.
Интересантно је, да се од усвајања Закона па све до интервенције ''Пиштаљке'', у свим информацијама појављивало само Министарство, а да се после интервенције ''Пиштаљке', Министарство огласило као ненадлежно и лопту пребацила у двориште РГЗ-а. Могло би се поставити много питања-како и зашто?. као например: Зашто нема квалитетног снимка и после две године?, зашто се Министарство огласило ненадлежним?, зашто снимак није више приступачан за све грађане?, зашто сателитски снимак није више приоритет у погледу легализације, него само један од извора информација? и зашто је уговор са ''Веком Гео'' тајна?. (Према наводима светске банке, снимак је купљен без тендера )
Правих одговора нема, али је очигледно да досадашњи одговори меродавних (Министараство и РГЗ ) и скидање снимка са портала РГЗ-а, као и све радње око набављања снимка, сумњива работа! Зато ''Пиштаљка'' треба да настави са истраживањем.
ЕТНА
Дана 28,11,2015, Министарка је изјавила да је снимак направила једна америчка компанија, специјализована за тај посао. Снимак ће бити на располагању после нове године.
Дана 18.01.2016. Министарство је објавило да ће сателитски снимак бити објављен најкасније за месец дана. Снимци су већ прибављени, али још нису објављена на сајту Министарства. Снимак направила једна специјализована америчка компанија. Увид у снимак ће моћи да има сваки грађанин.За снимање је коришћена најмодернија технологија, тако да ће на њима бити могуће и увећање до 20 центиметара.
Дана 28.03.2016. Ресорно Министарство је објавило, да ће сателитски снимак, који испоручује америчка компанија "Digital Globe", бити високе резолуције. Вероватно су хтели да нагласе његов квалитет, али нису дали датум изласка истог.
Дана 18.04.2016. Министарство је објавило да ће у техничком смислу снимак бити објављен за месец дана.
Од овог датума па све до дописа заштитника грађана т.ј. до 16.12.2016. владало је затишје у погледу сателитског снимка. У том допису се заштитник грађана осврнуо и на сателитски снимак и његове недостатке,
Иако Министарство тврди да је упутило одговоре заштитнику грађана, без навођења датума, ја га нисам нашао.Или није договорено или је одговор избрисан.
Но, иако је одговорено у траженом року од 60 дана, т.ј. до 16.02.2017. до дописа новинарке поново је било затишја од преко 5 месеци!
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar