Država ne žuri da ukine penale za prevremeno penzionisanje

Ljubisav Orbović, predsednik Saveza samostalnih sindikata Srbije, zatražiće naredne sedmice hitan sastanak sa premijerkom Anom Brnabić, kako bi konačno dobio odgovor da li će i kada biti ukinuti penali za prevremeno penzionisanje budući da je do kraja ove godine trebalo da bude rešen ovaj problem.
Država ne žuri da ukine penale za prevremeno penzionisanje
Foto: 021.rs
"Naš predlog, koji je usvojio Socijalno-ekonomski savet, jeste da se prevremena penzija prima do 65. rođendana, a posle toga puna – bez kazni", kaže Orbović, prenosi Politika.
 
On naglašava da je krajnje vreme da se prekine s kažnjavanjem radnika koji odlaze u prevremenu starosnu penziju, a kojima se zbog toga primanja trajno umanjuju 0,34 odsto za svaki mesec pre navršenih 65 godina života.
 
Inače, penzioner koji prima 35.000 dinara mesečno i kome je ostala samo jedna godina do navršenih 65 godina starosti dobijaće mesečno zbog ovih penala 1.428 dinara manje. Onima koji imaju pet i više godine do pune penzije umanjenje će najviše biti do 20,4 odsto.
 
Da se nikome više ne žuri da ovaj problem reši (osim zaposlenih, penzionera i sindikata) potvrđuje i pisani odgovor Ministarstva rada. U njemu je navedeno da su "izmene zakona u izradi, što znači da još nisu u potpunosti definisana konkretna rešenja. U toku su dodatne konsultacije kako bi bili utvrđeni svi detalji vezani za ove mere, uključujući način sprovođenja i početak primene".
 
Inače, resorno ministarstvo je od prethodnog premijera Aleksandra Vučića dobilo zadatak da počne pregovore sa MMF-om o ukidanju penala za penzionere još pre godinu i po dana, a bivši ministar rada Aleksandar Vulin je u maju ove godine obećao da će izmena Zakona o PIO biti završena do kraja leta.
 
Iako smo skoro na pragu zime, rešenja nema, što možda i ne čudi ako se zna da državi svakog meseca po osnovu uvođenja penala ostane 1,7 milijardi dinara koje bi inače isplaćivali da ovih kazni nema. Kada se to pomnoži s 12 meseci, ušteda je oko 20,4 milijarde dinara.
 
Prema zvaničnim podacima Fonda PIO, od oko 1.067.742 starosna penzionera u Srbiji u prevremenu penziju je zaključno s decembrom 2016. otišlo 17.902, a zakonom koji je propisao penale nepravedno su kažnjeni građani koji odlaze u prevremenu starosnu penziju, bez obzira što su im godinama zarade redovno umanjivane na ime poreza i doprinosa.
 
Orbović potvrđuje da je Ministarstvo rada, oformilo Radnu grupu koja bi radila na pripremi izmena i dopuna Zakona o PIO, ali da im je rad dodatno bio otežan zbog izbora nove vlade i promena u ministarstvima. Sada su se stekli svi uslovi da se prekine trajno kažnjavanje sadašnjih i budućih penzionera.
 
Pošteđeni penala biće oni koji imaju 45 godina staža. Osim njih, starosna granica se snižava za osiguranike sa beneficiranim stažom osiguranja, pri čemu se tada takođe ne primenjuju penali. Izuzetak su i oni koji imaju beneficirani staž u pojedinim državnim organima (MUP, Vojska, BIA, Uprava za izvršenje krivičnih sankcija...), koji se penzionišu po posebnim, povoljnijim uslovima u odnosu na druge osiguranike.
 
Ministar finansija Dušan Vujović je nedavno na Ekonomskom samitu ukazao da ako se menjaju parametri za prevremenu penziju, moraju se menjati parametri celog penzijskog sistema.
 
Upitan da li se razmišlja o ublažavanju penala za odlazak u prevremenu penziju, Vujović je objasnio da je to pitanje suštinske prirode penzijskog sistema.
 
"Ne postoje dve penzije. Ako računate raniju penziju to je nešto drugo, pošto očekivano trajanje života, ako odlazite u penziju sa 60 godina, je drugačije od onog kada odlazite u penziju sa 65 godina. Svi penzioni sistemi u svetu daju dve cifre", rekao je Vujović za Tanjug.
 
Prema njegovim rečima, odlazak u prevremenu penziju morao bi da ima poseban izvor finansiranja za taj raniji period. "U svetu se to rešava time što postoje različiti penzioni fondovi. Kod nas postoji samo jedan, i zato je moguće samo da postoji jedna penzija koja se računa od trenutka odlaska u penziju", rekao je Vujović.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Fer je

    29.10.2017 17:31
    @Marko
    Onaj ko ostvari penziju sa 60 godina u svakom slučaju penziju će duže 5 godina primati (ravno 60 penzija više).
    Nije važno samo kolika je penzija, važno je i koliko je godina primaš!
    Moguće je da neki i ne dočekaju 65 godina pa penziju i ne iskoriste, a uplaćivali. Šta je sa njiohovim "zaradjenim i uplaćenim"?
    Biće podeljeno onima koji su ostvarili pravo na penziju,
  • marko

    29.10.2017 11:44
    Meni nije jasno, jel oni to traže da onaj ko je uplaćivao 40 godina i onaj ko je uplaćivao 30 godina dobijaju isto posle 65. godine? Pa to nije baš fer
  • joki

    29.10.2017 09:58
    Drzava ne zuri da donese zakon o obaveznim isplatama licnog dohodka,zato sto vecinu tih firmi drze bivsi ili sadasni politicari,familija.....

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Kamioni na prelazu Šid čekaju oko pet sati

Teretna vozila na graničnom prelazu Šid na izlazu iz Srbije čekaju oko pet časova, a na Batrovcima i Kelebiji se zadržavaju oko dva sata, saopštio je Auto-moto savez Srbije (AMSS).