Vuletić: RTS ima program na jezicima manjina; Stručnjaci: To se ne može nazvati programom

Predsednik Upravnog odbora Radio-televizije Srbije (RTS) Vladimir Vuletić izjavio je danas u Novom Sadu da je taj javni servis počeo da emituje emisije na jezicima manjina, dok su medijski stučnjaci poručili da se to "ne može nazvati programom".
Vuletić: RTS ima program na jezicima manjina; Stručnjaci: To se ne može nazvati programom
Foto: Pixabay
Zakonom o javnim medijskim servisima propisano je da RTS mora u svoj program da uvrsti i program na manjinskim jezicima, a novinarska udruženja i stručna javnost više godina upozoravaju da taj javni servis ne ispunjava svoju zakonsku obavezu. Vuletić je na javnoj raspravi o programskom sadržaju RTS-a rekao da je jedna od glavnih primedbi tokom prošlogodišnjih javnih rasprava bila da ta televizija nema programe na jezicima nacionalnih manjina, ali da se to sada promenilo.
 
"Po inerciji RTS je taj program prepustio sestrinskoj televiziji - Radio-televiziji Vojvodine i zaista se o tome nije vodilo računa", rekao je Vuletić i dodao da je nakon javnih rasprava ta tema stavljena na dnevni red. Prema njegovim rečima, sada na RTS-u postoje i emisije na jezicima nacionalnih manjina.
 
Profesorka novinarstva i direktorka Novosadske novinarske škole (NNŠ) Dubravka Valić Nedeljković kazala je da se emisija o kojoj Vuletić govori ne može nazvati "manjinskim programom".
 
"Ova najava da je RTS otvorio program odredjenim manjinskim sadržajima i jeste i nije tačna. Kada kažemo program na jezicima manjina, mi ne podrzumevamo pod tim jednu kolaž emisiju u koju se svašta stavlja, a ona ne informiša ni o čemu. Ti programi moraju imati ozbiljniji smisao i format", rekla je Valić Nedeljković. 
 
Prema njenim rečima, jedna emisija nedeljno od 50 minuta ne može se smatrati programom na jeziku manjina: "Prvo, vi treba da sednete baš tog trena da biste ga pratili, a drugo, to je kolaž nasumice izabranih priloga, koji ne da ne prikazuje i zadovoljava komunikativne potrebe odredjene nacionalne manjine, već je to prema mom mišljenju samo zadovoljavanje zakonskih odredbi".
 
Ona je rekla da je Novosadska novinarska škola tokom 2016. godine pratila 2.000 sati programa javnih servisa u Srbiji i da je tada posebno naglašeno da RTS nema adekvatne sadržaje na jezicima nacionalnih manjina. Dodala je da Radio-televizija Vojvodine emituje program na 13 jezika, te da su u toj medijskoj kući u pripremi još dva, a da se neadekvatnim programima na RTS-u diskriminišu bošnjačka, bugarska, albanska ili vlaška nacionalna manjina.
 
Prema njenim rečima, javne rasprave o programu RTS-a su pogrešno koncipirane, te zbog toga nema ni stvarnog odziva gradjana na njih, već samo govornika i "naručene publike".
 
Javna rasprava u Novom Sadu prva je od tri u ovogodišnjem ciklusu diskusija o sadržajima za decu i mlade i o tome kako programski sadržaji RTS zadovoljavaju kulturne potrebe gradjana.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • p

    03.11.2017 15:23
    maleni...
    jel da boli glava kada mislis...ljjuljaj se ti u kavezu...pusti politiku...
  • Nemanja

    03.11.2017 14:26
    @purgerNS

    Idiotu je svaku stvar teško objasniti. Imaju i zaostali primitivci poput tebe pasoš Srbije, pa opet niste ovde kod kuće. Jezici koje sam nabrojao su autohtoni jezici u Vojvodini, turski nije.

    Ali opet, ako ti tamo valja više, ništa te ovde ne drži, nepristojan si gost i tamo i ovde.
  • purgerNS

    02.11.2017 20:31
    mali Neco..
    da te čiko ispravi...turci imaju nemačko državljanstvo...
    lutku u ruke i igraj se...nije za tebe da misliš

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija