Đačke ekskurzije skuplje od turističkih putovanja

Ekskurzije nisu obavezne, ali ih đaci vole, a roditelji skupo plaćaju.
Đačke ekskurzije skuplje od turističkih putovanja
Foto: Pixabay
Kako piše "Politika", zvanično, sva đačka putovanja osmišljavaju i sprovode u delo nastavnici i direktori škola na osnovu nastavnog plana i programa, a mesta u koja se putuje i posete znamenitostima u programu ekskurzje, po pravilu, trebalo bi da budu usklađeni sa vaspitno-obrazovnim ciljevima. 
 
Obavezan deo gotovo svakog učeničkog putovanja, po nepisanom pravilu, jesu posete šoping centrima i provod u diskotekama. Komercijalni turistički aranžmani, koji bi se po planu puta i obilascima eventualno mogli uporediti sa đačkim - po ceni su neuporedivi. Ekskurzije su mnogo skuplje.
 
Posete gradovima na severu Italije ili putovanja u Prag, Beč ili Budimpeštu koštaju od oko 150 do 400 evra, u zavisnosti od broja noćenja, hotela, daljine destinacije, planiranih obilazaka. Odlazak u te gradove u ponudi turističkih agencija za opštu populacije može se priuštiti po upola nižoj ceni.
 
Roditelji se konstantno pitaju zar ekskurzije ne bi trebalo da su jeftinije, barem zbog većeg broja putnika. Sasvim suprotno, dešava se da što više odeljenja ide na ekskurziju, to su i troškovi pojedinačno veći. Agencije daju mogućnost plaćanja na nekoliko rata, a prva rata se uglavnom odnosi na nastavničke dnevnice.
 
"Profesorske dnevnice, čija visina zavisi od škole do škole, najviše poskupljuju ekskurzije. Kod nas ne postoji sistem da škola isplaćuje dnevnice nastavnicima, što je loše. Nema jedinstvene cene te naknade, a turistička agencija se obavezuje da će profesorima da isplati tu naknadu. Porez na tu isplatu je 58 odsto. U završnoj računici, koja nije jednostavna, i to plaćaju roditelji", objašnjava za "Politiku" direktor nacionalne asocijacije turističkih agencija "Juta" Aleksandar Seničić.
 
Među razlozima koji podižu cenu đačkih putovanja on ističe aktuelne propise koje predviđaju da, na primer, svaka ekskurzija mora da ima vodiče, čije su dnevnice i smeštaj takođe deo aranžmana. Za vreme putovanja sa učenicima obavezno mora biti i lekar, što takođe finansiraju roditelj. Autobusi u kojima đaci kreću na ekskurziju ne smeju da budu stariji od pet godina i moraju da prođu tehnički pregled tri do pet dana pred polazak.
 
Zbog komplikovane procedure javne nabavke, piše "Politika", đački turizam je opao za oko 30 odsto. Direktorka Ekonomsko-trgovinske škole u Smederevu Violeta Đorđević kaže da u njihovoj školi, poslednjih godina, na ekskurziju putuju samo đaci trećeg razreda. 
 
"Prva i druga godina ne ide na ekskurziju, nema interesovanja, ni novca, a maturanti se takođe slabo opredeljuju, jer se spremaju za upis na fakultet. Odluku o tome koja će agencija biti odabrana donosi Savet roditelja, ako su ispunjeni svi zadati kriterijumi. Najniža cena uglavnom je presudna", navodi Đorđević.
 
Ona ukazuje na to da visinu dnevnice nastavnicima određuje Savet roditelja, te da škola ne daje ni predlog za to.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Milan

    13.05.2019 12:43
    2 plate za 7 dana
    Da li je još nekome u Srbiji omogućeno da za 7 dana zaradi 2 mesečne zarade pošto je to omogućeno profesorima koji vode decu u inostranstvo?
  • G

    04.11.2017 18:29
    @Nervirach - da li možete da obrazložite zašto vas je put u inostranstvo "preobratio", odnosno razlog zašto ste pre tog puta i sami pravili "svinjac" i zašto vas vaši roditelji nisu vaspitali da to ne radite?
  • Tata Ikun

    04.11.2017 17:52
    Ako je problem visina dnevnica za nastavnike zbog "divlje" dece, onda smanjite dnevnice a nemojte voditi decu sa trojkom ili manjom ocenom iz vladanja. To je pošten način da "normalna" deca na miru mogu da se edukuju i vide nešto novo na ekskurziji.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn