Na vanredne izbore za pet godina potrošeno više od pet milijardi dinara

Nacionalna koalicija za decentralizaciju saopštila je da je na izbore u Srbiji na nivou države u prethodnih pet godina izdvojeno oko devet milijardi dinara.
Na vanredne izbore za pet godina potrošeno više od pet milijardi dinara
Foto: 021.rs
Kako se navodi, više od 60 odsto (451 miliona evra) bilo je za vanredne izbore.
 
Direktorka koalicije Milena Velojić rekla je da održavanje izbora ide u korist svim političkim partijama jer su izbori "veliki biznis za partije".
 
"Za novac koji je potrošen za vanredne izbore, odnosno tih 451 miliona evra, mogli smo da izgradimo 18 vrtića, 12 škola i isplatimo više od 117.000 prosečnih plata. Takođe, izbori su za najveći broj građana jedino učešće u politici, a česti izborni ciklusi bez realne potrebe, pokazuju nam da se to učešće iz godine u godinu smanjuje. Stranke da mogu da obezbede neka sredstva u promotivne svrhe, koriste sredstva iz budžeta Republike Srbije, ali i sredstva različitih donacija, tako da je reč o veoma unosnom biznisu jer im omogućava ozbiljan priliv novca na račune", poručila je Velojić.
 
Kako se navodi u saopštenju, nalazi Koalicije su pokazali da svaki izbori usporavaju proces reformi, jer u godinama kada se održavaju, Skupština Srbije radi bar 30 odsto manje nego u neizbornim godinama. U izbornim godinama 70 odsto zakona donosilo se po hitnom postupku, a u neizbornim 45 odsto. U saopštenju se dodaje da je za iznos budžetskih sredstava opredeljenih za vanredne izbore u poslednjih pet godina, Skupština Srbije mogla da radi skoro dve godine.
 
Problem prečestih izbora je i netransparentnost donacija. Agencija za borbu protiv korupcije prijavlila je Srpsku naprednu stranku Tužilaštvu zbog sumnjivhi donacija 2014. godine, kada je SNS imala više hiljada identičnih uplata, među kojima su i primaoci socijalne pomoći.
 
"Sedimo nas dvojica i bude tu i neki treći čovek, ne znam da li je tako, pretpostavljam. I ja hoću da dam 800 evra, ali ne mogu da dam 800 evra, evo tebi uplati za našu stranku", rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
 
Kako prenosi N1, u Transparentnosti Srbije kažu da ovako objašnjenje nije ni malo transparentno.
 
"I davanje lažnih podataka o tome ko je dao prilog je krivično delo. Tu bi se mogli goniti ljudi koji su eventualno uplaćivali tuđi novac ili odgovorna lica iz stranke koja su primala novac, a znala su da nije od onih koji su uplaćivali", kaže Nemanja Nenadić iz te organizacije.
 
Od uvođenja višestranačja u Srbiji je održano 10 predsedničkih i jedanaest parlamentarnih izbora od kojih je osam bilo vanrednih.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Станко

    05.11.2017 05:41
    @@@
    Избори се и одржавају да би се пљачкало. Владајућа гарнитура највише, анопозиција то подржи јел је то сладак колач.
  • dr Petrovic

    05.11.2017 04:45
    nema para za lekare
    vojsku, policiju, profesore, nastavnike, vaspitacice, sudije...
    ali za politicare ima.
    Pa ko je ovde lud?
    Gleda nsrod pinkove,parove,realitije,turbofoljove...
    "jao vidi tica' a za to vreme nas politicari, sibicari, varaju i pljackaju.
    Naivan i bogat neki ovaj narod.



  • biserka

    05.11.2017 00:02
    uzelo maha
    Ima se ,moze se !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn