Građani Srbije najbrojniji strani radnici u Slovačkoj

Državljani Srbije su u Slovačkoj ove jeseni najbrojniji strani radnici, objavio je slovački Centar za rad, socijalna pitanja i porodicu.
Građani Srbije najbrojniji strani radnici u Slovačkoj
Foto: 021.rs
U slovačkim preduzećima je u septembru radilo, bilo sa dozvolom za rad, bilo preko agencija, više od 8.500 državljana Srbije, što je za 4.300 više nego u isto vreme 2016. godine.
 
Nešto manje od 8.500 je Rumuna koji rade u Slovačkoj, za 1.100 više nego u istom periodu lane, a na trećem mestu su Česi kojih je među stranim radnicima bilo 4.500, što je za skoro 600 više nego pre godinu dana. Svaki peti stranac, ukupno njih 12.700, zaposlen je u Slovačkoj u Bratislavi, zatim u regionu Trnave, jednom od centara automobilske industrije, u kojem je radilo 9.500 stranih radnika.
 
Krajem septembra u Slovačkoj je radilo 45.900 stranih radnika, što je za 12.700 više nego u istom periodu prošle godine.
 
U Slovačkoj, kao i u susednoj Češkoj preduzeća poslednje dve godine muku muče da nađu radnike a niska nezaposlenosti i odbijanje Slovaka i Čeha da rade neke poslove ili poslove za suviše nisku platu počinje da ugrožava i već ugovorene isporuke i poslove preduzeća, pa raste pritisak privrede na vlade tih zemalja da olakšaju uvoz radne snage iz trećih zemalja, sa Balkana i iz Ukrajine.
 
Slovački premijer Robert Fico već je proletos upozorio da nedostatak radne snage kada je nezaposlenost u Slovačkoj 8,5 odsto, ali struktura nezaposlenih takva da privreda nije u stanju među Slovacima da popuni čak 50.000 radnih mesta i dovodi zato preko posredničkih agencija gastarbajtere iz Srbije, Bugarske ili Rumunije, postaje jednaka kriza za Slovačku kao što je bila velika nezaposlenost.
 
Češki sindikati, kao što je upozorio i slovački premijer, bune se zato što dolazak jeftinije radne snage, u Češkoj najviše Ukrajinaca, preko često sumnjivih posredničkih agencija koje iskorišćavaju strane radnike za bedno plaćen teški rad uz nedostojan smeštaj a same ubiru profit, sprečava rast zarada u Češkoj.
 
Odlazeća češka vlada premijera Bohuslava Sobotke tragala je za zakonskim rešenjima da se gastarbajterima obezbede jednaki uslovi za rad kakve imaju Česi, da preduzeća u kojima su zaposleni preuzmu za njih veću odgovornost a ne da se prave da ih se ne tiče jer su oni formalno zaposleni posredničkih agencija, i obezbede im normalan smeštaj kako bi mogli da dovedu porodice. 
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ana

    05.11.2017 12:48
    Beda
    Jadni mi.Jadna Srbija...na koje je niske grane pala.bekada u mojoj mladosti Slovacka,Ceska ....bile su 5 nivoa ispd Srbije.sta vlast i politicari urade...grobari dosli da nas sahrane!
  • Станко

    05.11.2017 05:56
    @@@
    А колико се од тог броја вратило без исплаћене зараде. Добро да су им те силне Преварантске агенције платиле стан, а тамо су били док су имали шта да једу.
  • Zivan

    04.11.2017 23:46
    Poslednjih godina i Slovačka je premija za srpske radnike...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn