Država se hvali napretkom, a naučnici strepe za plate zbog kašnjenja konkursa

Konkurs za finansiranje nauke trebalo je da bude objavljen do kraja septembra ili najkasnije početkom oktobra.
Država se hvali napretkom, a naučnici strepe za plate zbog kašnjenja konkursa
Foto: Pixabay
Počeo je i novembar, a još nije završen ni registar naučnika, niti pravilnik o finansiranju nauke, bez kojih nema ni konkursa, što dovodi u pitanje isplaćivanje plata zaposlenih u institutima. Najoptimističnije prognoze kažu da bi konkurs mogao biti objavljen tokom decembra, pišu Novosti.
 
Postoji i mogućnost da u naredne dve godine naučnici i dalje dobijaju novac za projekte koje su počeli 2011. i trebalo je da ih završe do kraja 2014. godine, da se privremeni projektni ciklus, do 2020. godine, izostavi i novi konkurs raspiše tek sredinom 2019. godine, s novim pravilima - o finansiranju nauke delom kroz projekte, a delom kroz davanja direktno institutima.
 
Prošle su skoro tri godine otkad je završen poslednji projektni ciklus (od 2011. do 2014. godine), u okviru koga su istraživači dobijali platu. Bez kršenja zakona, mogao je da bude produžen samo na 2015. godinu, a sada se lični dohoci istraživačima isplaćuju zahvaljujući "pravnoj gimnastici" - poništavanjem odluke o poništenju "Verbićevog" naučnog konkursa na svakih šest meseci. Tako su zaposleni u institutima i pojedini sa univerziteta mirni do kraja godine, ali u iščekivanju kako će posle toga primati plate.
 
U Ministarstvu prosvete, nauke i tehnološkog razvoja kažu da konkurs kasni zato što je na registar istraživača potrošeno mnogo više vremena nego što je planirano.
 
"Sada se u izradu registra uključio tim Elektrotehničkog fakulteta, potpisali smo i ugovor s Narodnom bibliotekom Srbije o korišćenju baze podataka i očekujemo da će već naredne nedelje istraživači moći da pristupe registru i ukažu na eventualne greške. Poziv nam, osim od registra, zavisi i od pravilnika o finansiranju naučne delatnosti, koji je završen i čeka saglasnost svih nadležnih službi. Verujem da sav ovaj posao možemo da završimo za najviše mesec i po i da u decembru raspišemo konkurs na osnovu koga će se nauka finansirati u naredne dve godine. Postoji mogućnost i da nauka bude tri meseca na privremenom finansiranju, koliko nam je potrebno da objavimo rezultate konkursa", objašnjava za "Novosti" prof. dr Vladimir Popović, državni sekretar u Ministarstvu prosvete.
 
Dosadašnji podaci iz registra pokazali su da u Srbiji postoji oko 16.000 istraživača, ali samo njih 12.000 ispunjava uslove da se prijavi za projekte koje finansira Ministarstvo. I sada se iz budžeta finansira rad oko 12.000 naučnika, objašnjava prof. Popović.
 
U naučnoj zajednici nimalo nisu spokojni zbog činjenice da je novi konkurs trebalo da bude raspisan sredinom 2014, a sada je kraj 2017. godine i to se još nije dogodilo. To će, kažu, loše uticati i na rezultate njihovog rada, jer se i dalje bave stvarima koje je odavno trebalo da završe.
 
Dr Đurđica Jovović, predsednica Sindikata zaposlenih u naučnoistraživačkoj delatnosti, kaže, za "Novosti", da je zbog nagomilanih problema u nauci pisala premijerki, resornom ministru i ministru finansija i da očekuje sastanak sa državnim sekretarom za nauku 8. novembra.
 
"Radimo u velikoj neizvesnosti. Osim kašnjenja konkursa, dodatni problem je što naša zvanja ne postoje u katalogu zanimanja koji je napravljen u skladu sa novim Zakonom o zaposlenima u javnom sektoru. Veliko je pitanje kako će se računati naše plate ako primena zakona počne od Nove godine", tvrdi dr Jovović.
 
Ona kaže da nisu dobili ni drugu polovinu ovogodišnjeg budžeta za potrošni materijal neophodan za istraživanja - tonere, štampače, hemikalije i druge potrepštine.
 
Podsetimo da se konkursom za nauku i rešavanjem problema u ovoj oblasti nedavno hvalio i ministar prosvete Mladen Šarčević. On je na otvaranju novog kompleksa univerziteta "Edukons" poručio da će se uskoro znati i sudbina formiranja Nacionalne fondacije za nauku, od koje će biti "mnogo koristi". Poručio je i da će se "mnogo raditi na saradnji nauke i privrede".
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • kiki

    05.11.2017 22:40
    ciklus tekucih projekata je poceo 2011. i trebao je da se zavrsi 2014. Produzen je do sada. Za ovaj ciklus je predvidjeno 400 miliona EUR + jos dodatni kredit. Dobar deo tog novca je bio namenjen za nabavku opreme. Oprema je malim delom isporucena, ali ... ostaje pitanje sta se desilo sa oko 240 miliona evra za opremu? Ta sredstva su bila opredeljene, tenderi su prosli kod JUP-a, a roba nikada nije kupljena. Osim toga, namerno su rspisivani tenderi da ne prodju. Npr. u istom LOT-u se traze i klaviri i nuklearni detektori .... Svesno su isli na to da uslove tendera niko ne moze da ispuni. U medjuvremenu, JUP je na plate potrosio ogromnu sumu, jer sredstva nisu prebacivana institucijama nego je JUP sprovodio sve tendere. Uzgred, u velikom broju slucajeva isporucena oprema nije odgovarala zahtevim.

    Ipak, moje glavno pitanje, koje niko ne postavlje, je: GDE JE NESTALO 240.000.000 EUR i ko ce to da opravda?????
  • cinik

    05.11.2017 13:46
    E ovo se zove intelektualni mir, neophodan naucnicima za rad. Sve moderne zemlje se cude nasim politicarima, otkud im tolika dosetljivost da stvore ovakve perspektive za nauku.
  • T41

    05.11.2017 13:35
    Sloboda koju imamo ogleda se u nezadovoljstvu uglavnom na internetu. Vucko je pametniji od Erdogana pa ne gasi mreze direktno ali nije pametniji od vremena. Kad nekom ko radi otmes iz usta a das bogatom, mozda mislis da si bogatom ucinio uslugu, ali realno nisi. Odmogao si mu, on ce da smanji proizvodnju i otpusti radnike ali prihod ce mu se opet smanjiti. Manjak para na jednoj strani znaci manjak i na drugoj, ali faktor koji Aleka brine je vreme i manjak poverenja u drzavu. Daj ne mesaj politiku i ekonomiju. Berzu sredi tako da bude samostalna, prodaj eps, prodaj postu, daj lekarima da rade privatno a i bolesnima da mogu o trosku osiguranja da se lece kod njih (ide sve jako sporo), uvedi racunarske sisteme policiji da zna u svakom trenutku ko gde i kad boravi a ko gde zivi, sve pokrij kamerama a ne samo komunalcima, salji slike prekrsaja sa slikom na pravu adresu sa uplatnicom, ukini rijaliti napravi kvizove za decu i nagradi ih racunarima a ne sokovima i majicama, uvedi jedan slobodan dan ponosa nacije, kada ce se deliti nagrade najuspesnijima iz svih oblasti, a za tajkune ne brini, jer ko sto kaze Njegos, "Sta je covek tvar obicna te ga zemlja vara".

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija