Više od 80 odsto vozača priznalo da vozi prebrzo, svaki treći da je vozio pijan

Često učesnici smatraju da neće dovesti u opasnost sebe i druge učesnike ako se ponašaju nebezbedno ili ne poštuju zakon.
Istraživanje je realizovano na teritoriji cele Srbije tokom 2017. godine sa ciljem da se vide stavovi svih učesnika u saobraćaju o opasnostima i rizicima u saobraćaju.
Cilj je, pre svega, bio da se na osnovu dobijenih rezultata isplaniraju buduće aktivnosti (kampanje, obuke, tribine i druge preventivne aktivnosti) u cilju promene stavova, kao i unapređenja znanja stanovništva o opasnostima u saobraćaju.
Samo dve sekunde gledanja u telefon su dovoljne
Neki od važnih podataka koji su rezultat ovog istraživanja su:
- Nebezbedno ponašanje koje su građani najviše prijavili je da prekoračuju dozvoljenu brzinu (oko 80 odsto ispitanika je izjavilo da često vozi brže od ograničenja brzine).
- U proseku, svaki treći ispitanik se izjasnio da je upravljao vozilom pod dejstvom alkohola.
- Oko polovine ispitanika izjasnilo se da je za njih prihvatljivo da vozač prevozi putnike na zadnjem sedištu automobila, a da nisu vezani sigurnosnim pojasom.
- Svaki treći ispitanik je izneo stav da su kazne za nekorišćenje sigurnosnih pojaseva suviše velike.
- Oko 20 odsto motociklista je izjavilo da su vozili moped ili motocikl bez kacige.
- Najveću podršku građani su dali merama koje bi povećale upotrebu zaštitnih kaciga za motocikliste i obaveznom korišćenju zimskih guma (više od 90 odsto), a najmanje podržavaju mere da se zabrani korišćenje bilo kog načina telefoniranja tokom vožnje.
Inače, uskoro će se pred poslanicima naći pooštren Zakon o saobraćaju, koji donosi bitne novine. Više možete saznati OVDE.
Komentari 3
Nervirach
Kaćanka
DonJuan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar