Vozačima sa prekršajima neće se oduzimati vozila

Vozači koji učine najteže saobraćajne prekršaje ipak neće ostati bez vozila, kako je najavljeno tokom izrade novog zakona o bezbednosti saobraćaja na putevima Srbije.
Naime, Vlada je prosledila Skupštini Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o bezbednosti saobraćaja bez ovog člana, koji je izazvao najviše bure u javnosti.
 
"Taj član je ostavljen za neko buduće vreme, kada se policija dovoljno opremi audio i video uređajima. Predlagač zakona je hteo da se mogućnost greške svede na minimum", kaže direktor Komiteta za bezbednost saobraćaja Damir Okanović.
 
U predlogu zakona o izmenama i dopunama ZOBS, koji je usvojen 2009. godine, uvedeno je nekoliko veoma važnih novina. Tako je granica za dozvoljnu količinu alkohola u krvi smanjena sa 0,3 na 0,2 promila, uvedene su strože kazne za prevoz dece u vozilima bez autosedišta, određuje se i rigoroznija kontrola vozila na tehničkim pregledima, znatno su pooštrene kazne za nasilničku vožnju, prekoračenje brzine, obilaženje vozila koja su se zaustavila na pešačkom prelazu da propuste pešake, ali je uvedeno i nekoliko novina koje će vozači pozdraviti.
 
Tako je dozvoljeno obilaženje preko pune linije, ali samo u slučaju ako se obilaze sporija vozila, na primer traktori, bicikli, i ako se pritom ne ugrožava bezbednost saobraćaja.
 
Pojedine kazne su smanjene poput onih za gubljenje tablica, isteka roka vozačke dozvole i slično (sa 20.000 na 10.000), ali su za one najčešće previde, koje čine naši vozači, duplirane.
 
Tako će se za korišćenje telefona u toku vožnje kazna povećati sa 5.000 na 10.000 dinara, a ista kazna sleduje i za nevezivanje pojaseva u vozilu. Mnogo novina je posvećeno i auto-školama, ali su povećane nadležnosti Agencije za bezbednost saobraćaja.
 
Pretnja od 1.000 evra
 
Prema predlogu ovog zakona, za veliki broj prekršaja vozači će morati da plate i do 120.000 dinara, (1.000 evra). Toliko će platiti svi sa više od 1,2 promila alkohola u krvi, oni čija vožnja bude okarakterisana kao nasilnička, ali i vozači koji odbiju da se podvrgnu alko testu. Isti iznos moraće da plate i vozači koji upravljaju vozilom bez dozvole, ali i oni kojima je dozvola uzeta na određen period.
 
Ta kazna plaćaće se za prekoračenje brzine za više od 70 kilometara na čas u naselju i više od 80 kilometara na čas van naselja. Maksimalnom novčanom kaznom biće kažnjeni i vozači koji budu vozili decu mlađu od 12 godina, ili nižu od 135 centimetara na mestu suvozača.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Rade

    07.11.2017 15:27
    Neko dece privatna svojina je neprikosnovena u uredjenim zemljama pa dobro probaj u engleskoj da vozis kola bez osiguranja na licu mesta vam oduzimaju auto dok neresite pitanje osiguranja ili recimo i nemackoj da vozite auto na koji ste travili vece ili manje dimenzije guma od onih u papirima itd zato molim vas lepo ne lupetajte
  • S O S

    07.11.2017 15:14
    ako moze ta evropska komisija da se pozabavi i izvrsiteljima i zakonima kojima su ulojeni preko prava svih ostalih.
  • oksidant

    07.11.2017 13:52
    Privatna svojina u uređenim zemljama pa i onim neuređenim koji žele u EU, je nedodiljiva.
    Nema oduzimanja automobila zbog saobraćajnog prekršaja.
    Kazne su novčano velike, može i oduzimanje vozačke pomaže i to je dovoljno i u našim uslovima.
    Naš problem je korupcija kad vozači iz novčanika izvuku pripremljr eure, a saobraćajni policajac zgrabi lovu i odšeta.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn