Radničke menze daleka prošlost u većini firmi u Srbiji

To potvrđuju i podaci Saveza samostalnih sindikata Novog Sada, u kom kažu da više od 95 odsto kompanija u Novom Sadu, umesto da organizuje pripremu toplog obroka, isplaćuje radnicima određen iznos uz platu, kao nadoknadu.
"Zakon o radu obavezuje poslodavce da radnicima obezbede ili isplate topli obrok. Nažalost, zakon se nije bavio iznosima koji treba da se obezbede, a od donošenja Zakona o radu, ne primenjuje se ni Opšti kolektivni ugovor, koji je propisivao minimalni iznos toplog obroka. Poslodavac može da izdvoji i samo dinar, i da taj deo plate nazove topli obrok, i time je zadovoljio zakonsku normu. Dobro je što u nedavno otvorenim fabrikama Lir i Delfi, radnici imaju kantine, u kojima mogu da kupe obroke", navodi predsednik novosadskog SSS Vladimir Gvozdenović.
Kada su u pitanju drugi gradovi, na primer Zrenjanin, organizovana ishrana radnika u preduzećima sa tranzicijom je otišla u istoriju. Nestala je i specijalizovana organizacija "Ishrana" koja je brinula o pravljenju toplih obroka za skoro 30.000 radnika zaposlenih u dvadesetak fabrika hrane nekadašnjeg agrarnog giganta "Servo Mihalj". Od njega su preostale samo dve firme "Mlekoprodukt" i uljara "Dijamant". U ovoj prvoj, radnička menza ne postoji još od privatizacije pre jedne decenije, a uljara je nastavila da brine o ishrani svojih 750 radnika, koji imaju topli obrok svaki dan.
Privatizacija "Aleve" iz Novog Kneževca nije zatvorila menzu koja u ovoj fabrici paprike postoji više od 30 godina. U njoj rade tri kuvarice, koje svakog dana pripreme oko 220 obroka.
U Somboru menzu je jedino imala Fabrika akumulatora Sombor, ali je ona u stečaju i ne radi.
Na području Požarevca menze za zaposlene postoje samo u najvećim firmama kao što su TE-KO Kostolac i Koncern "Bambi" AD.
S druge strane, radničke menze u pirotskom kraju su daleka prošlost. Organizovane ishrane ima u "Tajersu", "Tigru" i kod jednog zakupca u halama nekadašnjeg "Prvog maja", gde zaposleni za doručak uglavnom dobijaju peciva ili sendviče.
U lozničkim preduzećima radničke menze, u kojima se sprema hrana, ne postoje najmanje deset godina. Neki poslodavci obroke naručuju preko lokalnih ugostitelja.
Komentari 16
nix
Pire krompir
U zapadnim firmama su menze izvanredne, 2-3 vrste jela kvalitet izvanredan, sokovi se plaćaju po beneficiranim cenama.
Inspektor Višekruna
Meni samo dajte veliku platu, hraniću se i ići ću na odmor od tih para.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar