To je za "Politiku" izjavio predsednik UO Udruženja za istinu i pravdu o bebama i člana komisije Radiša Pavlović.
"U toku su pripreme za početak rada Komisije za ispitivanje postupaka državnih organa u rasvetljavanju prijavljenih slučajeva nestale dece u Republici Srbiji, koja je formirana kao nezavisno telo kako bi se uz postojanje zakona pojačali mehanizmi za praćenje ovog izuzetno važnog pitanja. Komisija će, u okviru svojih ovlašćenja, ispitati svaki slučaj posebno i sve prikupljene činjenice do kojih se došlo tokom rasvetljavanja", navode za "Politiku" nadležni u vladi.
Prvi zadatak komisije je usvajanje poslovnika o radu, a zatim će se donositi odluke o obrazovanju radnih tela komisije po okruzima i gradovima, na osnovu toga gde se nalaze porodilišta sa najvećim brojem prijavljenih slučajeva nestanka beba, objašnjava Pavlović.
Cilj komisije je da kroz istraživanja i provere otkrije istinu o svakom slučaju ponaosob, ali i da utvrdi odgovornost u postupanju državnih organa čiji su predstavnici svojevremeno stopirali istrage, navodi Pavlović.
Premijerka Ana Brnabić je 16. marta potpisala rešenje o osnivanju komisije, a ubrzo posle toga u skupštinskoj proceduri našao se i nacrt zakona o nestalim bebama, navodi "Politika".
Podsetimo, roditelji nestalih beba protestovali su pre desetak dana u Beogradu zbog Zakona o utvrđivanju činjenica o statusu novorođene dece za koju se sumnja da su nestala iz porodilišta. Vlada je zakon poslala u skupštinsku proceduru iako ga roditelji smatraju spornim. Roditelji veruju da cilj nije utvrđivanje istine o njihovoj deci već da država namerava da im isplati po 10.000 evra i tako zatvori njihovu priču.
Zato su tražili povlačenje zakona iz skupštinske procedure. U njemu, kažu, nije predviđena istraga već samo novčana naknada koja roditelje ne zanima.
Komentari 2
snezana knezevic
Deks
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar